8 kwietnia 2019
Kolejne seminarium w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich zainteresowanych pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się w środę, 10 kwietnia, o godz. 14:00 w auli A budynku Centrum Nowych Technologii znajdujących się przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Wstęp do obliczeń kwantowych” wygłosi dr hab. inż. Piotr Gawron, profesor w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN z Gliwic.

Podczas wystąpienia zostanie przedstawiona idea komputerów kwantowych oraz propozycja ich zastosowania. Istnieją współcześnie dwa dominujące podejścia do prowadzenia obliczeń kwantowych. Pierwsze z nich to model bramkowy obliczeń, a drugi to model adiabatyczny. Model bramkowy pozwala na prowadzenie uniwersalnych obliczeń kwantowych. Niestety współczesne komputery kwantowe oparte o ten model mają bardzo ograniczone możliwości. Natomiast współcześnie istniejące implementacje adiabatycznych obliczeń kwantowych nie pozwalają na realizację uniwersalnych obliczeń kwantowych. Mimo tego ograniczenia komputery adiabatyczne są bardziej zaawansowane technicznie i można przy ich użyciu wykonywać obliczenia nietrywialne w skali. Jako przykład zastosowania obliczeń adiabatycznych zostanie zaprezentowane ich wykorzystanie do przetwarzania obrazów satelitarnych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wiadomość utworzona: 8 kwietnia 2019 09:12, autor: Anna Mrowiec