5 kwietnia 2019
Studentka Politechniki Śląskiej laureatką konkursu Siemens "Inżynierki 4.0"

Marzena Sudoł, studentka Politechniki Śląskiej, została jedną z czterech laureatek konkursu firmy Siemens „Inżynierki 4.0”, który zorganizowano dla studentek uczelni technicznych. Uczestniczki konkursu musiały nakręcić krótki film na temat „Praca inżyniera odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”. Nagrodą ufundowaną przez Siemens był wyjazd na największe targi przemysłowe Hannover Messe 2019 oraz zwiedzanie niemieckiej smart factory, czyli inteligentnej fabryki.

W ramach projektu „Inżynierki 4.0”, którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odbyły się specjalistyczne warsztaty, w których wzięło udział 30 dziewczyn z całej Polski. Zajęcia prowadzili eksperci od technologii przemysłowej, cyfryzacji i komunikacji.

– Aby wziąć udział w trzydniowych warsztatach, trzeba było napisać esej, dlaczego chcę zostać inżynierką. Warsztaty dotyczyły digitalizacji, automatyzacji, robotyzacji, design thinking, budowania marki osobistej w Internecie, odbyła się też sesja mentoringowa z prezes Siemensa Dominiką Bettman. Poznałyśmy nowe technologie z ciekawej perspektywy, dostałyśmy pozytywny zastrzyk energii, po warsztatach wróciliśmy na swoje uczelnie zmotywowane do działania, z nowymi kontaktami zawodowymi i perspektywą na przyszłość – opowiada Marzena Sudoł, laureatka konkursu, studentka studiów dualnych drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn na wydziale Mechanicznym Technologicznym.

Poza możliwością wzbogacenia wiedzy uczestniczki projektu mogły wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą był wyjazd do Hannoweru. Jego uczestniczki musiały nakręcić film na temat „Praca inżyniera odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”. Nasza studentka została jedną z czterech laureatek konkursu.

– W filmie udowadniam tezę zawartą w temacie. Mój film składa się z kilku elementów. Osiem wyszczególnionych wyzwań, z którymi zmaga się współczesny świat – jest to przedstawione w formie grafik. Do każdego zagadnienia przygotowałam rysunki oraz komentarz. Drugim elementem są wywiady z ekspertami na określone tematy. Trzecim elementem jest zebranie odpowiedzi ekspertów oraz znajomych na dwa pytania. Chciałam pokazać wiele różnych opinii oraz kilka zagadnień wartych uwagi w sposób ciekawy i estetyczny – wyjaśnia Marzena Sudoł.

Zwycięski filmik naszej studentki można zobaczyć tutaj.

Fot. arch. organizatora

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2019 14:44, autor: Anna Mrowiec