5 marca 2019
Technologia jest Kobietą!

Centrum Innowacji i Transferu Technologii wraz z Biurem Karier Studenckich Politechniki Śląskiej organizują Dzień Kobiet w CITT – spotkanie dla pań, które chcą efektywnie i miło spędzić czas, poznać fascynujące i przedsiębiorcze kobiety pełne pasji, wysłuchać ciekawych prelekcji, uczestniczyć w  pasjonującej debacie na temat roli i miejsca kobiet w świecie technologii. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 8 marca, się o godz. 10.00.

Tradycyjnie zawody związane z naukami ścisłymi takimi jak matematyka, inżynieria czy technologia kojarzą się z męskim światem. Z opublikowanego na początku 2018 roku raportu ośrodka badawczego DELab Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że na uczelniach technicznych studentki stanowią obecnie ponad jedną trzecią wszystkich słuchaczy (37 proc.). Z raportu „Kobiety na politechnikach", przygotowywanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy wynika, iż na uczelniach publicznych wśród studentów nauk informatycznych kobiety stanowią zaledwie kilkanaście procent.

Z badań ankietowych wynika, że 65 proc. Polaków postrzega zawód automatyka czy robotyka jako męski, 64 proc. sądzi to samo o profesji inżyniera energetyka, a 59 proc. o programiście, to coraz więcej absolwentek szkół średnich podejmuje trud nauki na kierunkach ścisłych. Coraz częściej jednak i z coraz większą odwagą w ten zmaskulinizowany świat wkraczają kobiety. Kobiety w branży technologicznej są coraz bardziej obecne. Wciąż nie jest to poziom satysfakcjonujący, jednakże postępujący rozwój technologiczny oraz wzrost wymagań branży technologicznej wymusza w naturalny sposób szerokie zaangażowanie całej populacji.

Kobieta inżynier XXI wieku – jaka jest? Jakie są jej dominujące cechy, kompetencje? Jakie wyzwania są przed nią stawiane? Z jakimi stereotypami musi się mierzyć? Czego oczekuje od życia? Na te pytanie poszukają odpowiedzi uczestniczki Dnia Kobiet w CITT.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Śląskie Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. Wydarzenie objęła swoim patronatem Fundacja Class Ladies.

Wiadomość utworzona: 5 marca 2019 10:34, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 5 marca 2019 10:48, wykonana przez: Anna Mrowiec