19 stycznia 2019
Platynowe Laury Kompetencji i Umiejętności dla naszych profesorów

Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, prof. Jan Marciniak z Wydziału Inżynierii Biomedycznej oraz prof. Krystyna Czaplicka-Kolarz z Wydziału Organizacji i Zarządzania zostali uhonorowani Platynowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się  19 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wyróżnienia przyznawane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach wręczono już po raz 27.

Celem przyznawanych Laurów Umiejętności i Kompetencji jest uhonorowanie wybitnych postaci, które swoją działalnością wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu śląskiego i opolskiego. Diamentowe, Kryształowe, Platynowe oraz Złote Laury wręczane są w kilkunastu kategoriach, m.in. ambasador spraw polskich, pro publico bono, nauka i innowacyjność czy medycyna i inżynieria biomedyczna. W tym roku prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane 87 osobom, instytucjom i firmom.

Rektor Politechniki Śląskiej został wyróżniony Platynowym Laurem w kategorii nauka i innowacyjność,  przyznawanym m.in. za stałą współpracę pomiędzy sektorem nauki a sektorem biznesu, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych na potrzeby gospodarki, realizację projektów o charakterze innowacyjnym oraz szeroką działalność wspierającą innowacje, a także za osiągnięcia w dziedzinie nauki.

Prof. Arkadiusz Mężyk został nagrodzony m.in. za konsekwentne budowanie marki uczelni w kraju i za granicą oraz ciągłe rozwijanie potencjału Politechniki Śląskiej, którego efektem jest m.in. wysoka pozycja uczelni w rankingach, za promowanie idei Przemysłu 4.0, a także za nawiązywanie ścisłej współpracy Politechniki Śląskiej z przemysłem oraz z małymi i średnimi przedsiębiorstwami w zakresie kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr na rzecz nowoczesnego przemysłu oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań naukowych.

W kategorii nauka i  innowacyjność Platynowy Laur odebrała również prof. Krystyna Czaplicka-Kolarz, kierownik Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwa Instytutu Zarządzania, Administracji i Logistyki Politechniki Śląskiej. Pani profesor została wyróżniona między innymi za długoletnią pracę naukową i autorytet w zakresie inżynierii środowiska i ekoefektywności procesów technologicznych, a także za wielokierunkowość prac w obszarze działalności organizacyjnej i społecznej.

Prof. Jan Marciniak, dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, został natomiast nagrodzony Platynowym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii medycyna i inżynieria biomedyczna. Wyróżnienie zostało przyznane m.in. za ogromny dorobek badawczy, publicystyczny i wdrożeniowy z dziedziny biomechaniki, inżynierii biomateriałów i rehabilitacyjnej oraz za zaangażowanie w działalność dydaktyczną, podczas której dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z nowym pokoleniem naukowców.

Najwyższym wyróżnieniem – Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji – został w tym roku uhonorowany wybitny kardiochirurg, transplantolog, legenda polskiej medycyny prof. Marian Zembala.

Wiadomość utworzona: 19 stycznia 2019 23:13, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 19 stycznia 2019 23:14, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN