27 listopada 2018
Studenci architektury najlepsi w konkursie z architektury mieszkaniowej

Studenci Wydziału Architektury – Katarzyna Ponińska oraz Wojciech Szkarłat – zajęli kolejno pierwsze oraz trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie  studenckim „Habitat Now” na projekty z zakresu architektury mieszkaniowej organizowanym na Politechnice Wrocławskiej w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Teoria Habitatu: Współczesny Kontekst”. Zgłoszono do niego ok. 80 prac: projektów studialnych, kursowych, konkursowych i dyplomowych.

Pierwszą nagrodę otrzymała Katarzyna Ponińska za pracę inżynierską i konkursową „Connectiv housing”, przygotowaną pod opieką dr. hab. inż. arch. Tomasza Wagnera. – Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Mój projekt jest oczywiście koncepcyjny, jednak zwraca uwagę na ważne aspekty, jakie są pomijane w dzisiejszym projektowaniu deweloperskich mieszkań – bezpieczeństwo – rozumiane jako wyższa świadomość społeczna i lepsze relacje sąsiedzkie, a nie ogrodzenie, monitoring czy strażnik, oraz połączenie z naturą – namiastkę wiejskiego życia w mieście. Całość spojona w formie miejskiego bloku, przez co projekt wydaje się bardziej realny i dostępny – wyjaśnia Katarzyna Ponińska.

Jak podkreśla autorka, w projekcie próbą odnalezienia przepisu na mieszkalnictwo jest połączenie domu jako struktury z naturą oraz ludzi między sobą. Połączenie traktowane jest w formie zielonej ścieżki oplatającej mieszkalny trzon rozdzielający część mieszkań socjalnych od mieszkań „na wzgórzu”. Pozwala to na zaspokojenie bardziej zróżnicowanych potrzeb mieszkańców.
Projekt naszej studentki już wcześniej znalazł się wśród 20 najlepszych rozwiązań w konkursie Tamayouz International Award 2017.

Trzecie miejsce zajął projekt naszego studenta, Wojciecha Szkarłata, „Sport&Living Hybrid”, którego promotorem był dr inż. arch. Jan Kubec. To następny sukces tej pracy po wyróżnieniu na projekt roku Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury w kategorii projekt inżynierski.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że projekt został wyróżniony w konkursie, który porusza niezmiernie istotną tematykę projektową – poszukiwanie innowacyjnych sposobów kształtowania środowiska mieszkaniowego, które odpowiada potrzebom współczesnego użytkownika – mówi Wojciech Szkarłat.

Projekt zakłada połączenie obiektu wielkogabarytowego o funkcji sportowej z zabudową wielorodzinną, która ułatwia relacje międzyludzkie i kontakt człowieka ze sportem.

Gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 27 listopada 2018 10:19, autor: Anna Mrowiec