31 października 2018
Kolejny krok Politechniki Śląskiej do uzyskania statusu uczelni badawczej

Politechnika Śląska uzyskała 700 tys. zł na realizację projektu pt. „Opracowanie planu działań zapewniającego ciągły wzrost wskaźników doskonałości naukowej w Politechnice Śląskiej jako uczelni badawczej”. Nasza uczelnia znalazła się wśród dwudziestu szkół wyższych w naszym kraju, które pretendują do statusu uczelni badawczej.

Celem konkursu „Strategia doskonałości – uczelnia badawcza” jest wsparcie badań naukowych i analiz ukierunkowanych na opracowane celów i założeń długoterminowego rozwoju uczelni. Plan przedstawiony przez uczelnię powinien określać nie tylko cele, do których dąży, ale przede wszystkim sposoby i środki, którymi te cele chce osiągnąć. Długoterminowe cele i założenia planu rozwoju uczelni mają obejmować m.in. działania służące podniesieniu międzynarodowej rozpoznawalności działalności naukowej uczelni, wzmocnieniu współpracy badawczej z ośrodkami naukowymi o wysokiej renomie w skali międzynarodowej, a także podniesieniu jakości kształcenia studentów i doktorantów, w szczególności na kierunkach i w dyscyplinach naukowych związanych z priorytetowymi obszarami badawczymi.

Jednym z głównych celów, jakie stawia sobie Politechnika Śląska, wynikającym z misji i wizji uczelni, jest ciągły wzrost wskaźników doskonałości naukowej i uzyskanie przez Politechnikę Śląską statusu uczelni badawczej w pierwszej edycji konkursu. W ramach projektu, na który nasza uczelnia uzyskała finansowanie, zawarto cele szczegółowe, wśród których znajdują się m.in. wdrożenie działań zmierzających do wyszukiwania i otoczenia opieką liderów naukowych, rozwijanie mechanizmów transferu technologii, zwiększenie liczby projektów i prac naukowo-badawczych w ramach kluczowych specjalizacji uczelni, a także przygotowanie młodych naukowców o dużym potencjale badawczym i rozwinięcie działalności Szkoły Doktorów wspierającej badania interdyscyplinarne oraz dalsze podnoszenie pozycji uczelni w rankingach krajowych i międzynarodowych.

Wiadomość utworzona: 31 października 2018 14:56, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 31 października 2018 15:12, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio