16 października 2018
Politechnika rozszerza współpracę z chińskimi uczelniami

Politechnika Śląska zyskała kolejnych akademickich partnerów do współpracy z Chin. Porozumienie z dwiema uczelniami – Beijing Information Science and Technology University oraz Beijing University of Technology – zostało podpisane w poniedziałek, 15 października, w rektoracie uczelni. Współpraca obejmie przede wszystkim wymianę studentów.

Sygnatariuszami porozumienia byli rektorzy: ze strony Politechniki Śląskiej – prof. Arkadiusz Mężyk, ze strony Beijing University of Technology – prof. LIU Gonghui, a z ramienia Beijing Information Science and Technology University – prof. WANG Xiuyan.

– Jestem pod wielkim wrażeniem wizyty w Polsce. Jestem wdzięczny za gościnność i ciepłe przyjęcie. To porozumienie to krok milowy w naszej współpracy – mówił podczas spotkania prof. LIU Gonghui.

– Podziwiamy Wasze osiągnięcia i z niecierpliwością  czekamy na współpracę. Jesteśmy zaszczyceni, że podpisujemy porozumienie z uczelnią, która ma tak nowoczesne i bogato wyposażone laboratoria – podkreślał natomiast rektor Politechniki Śląskiej.

W ramach porozumienia podpisanego z Beijing University of Technology powstanie program wymiany studentów, który ma na celu wzbogacenie kulturalne i edukacyjne obu uczelni. Studenci będą mogli wyjeżdżać na semestr lub cały rok akademicki.

Ramowe porozumienie o współpracy z Beijing Information Science and Technology University będzie natomiast obejmowało, oprócz wymiany studentów, także wymianę pracowników naukowych, nadzór nad studentami w trakcie stażu w firmach oraz wspólne programy badań naukowych.

– Nasza współpraca zaczęła się już w połowie lat 80., kiedy podpisaliśmy porozumienie o współpracy, a Państwa uczelnia nosiła inną nazwę. Dziś mamy okazję podpisać nowe porozumienie i otworzyć kolejny rozdział naszej współpracy – powiedział rektor Arkadiusz Mężyk.

Każda z uczelni zobowiązała się do wyznaczenia koordynatora programu, który będzie odpowiedzialny za wymianę studentów. Ze strony Politechniki Śląskiej koordynatorem będzie prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

Przedstawiciele polskich i chińskich uczelni wezmą dziś udział w spotkaniu Sino-Polish University Consortium, które odbędzie się na Politechnice Śląskiej, a jutro w VIII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Wiadomość utworzona: 16 października 2018 07:30, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 16 października 2018 07:32, wykonana przez: Anna Mrowiec