6 września 2018
Politechnika zyskała partnera biznesowego z Japonii!

Politechnika Śląska oraz japońska spółka Kyosan Electric Manufacturing rozpoczynają współpracę. Będzie ona rozwijana m.in. w zakresie poszukiwania rozwiązań bieżących problemów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu kolejowego oraz drogowego. List intencyjny pomiędzy nowymi partnerami został podpisany 4 września w rektoracie uczelni.

Działalność spółki Kyosan Electric Manufacturing obejmuje m.in. produkcję oraz sprzedaż kolejowych systemów sygnalizacyjnych i systemów sterowania ruchem drogowym, w tym systemów automatycznego sterowania pociągami, automatycznego zatrzymywania pociągów, a także systemów zarządzania. Japońska firma obecnie pracuje nad technologią ARTEMIS, która wymienia informacje o natężeniu ruchu drogowego oraz sygnalizacji świetlnej pomiędzy urządzeniami kontroli sygnalizacji w czasie rzeczywistym. Nowy partner biznesowy Politechniki Śląskiej liczy przede wszystkim na współpracę z uczelnią w zakresie rozwijania tej technologii.

– Śląsk już jest obszarem europejskim dobrze znanym w Japonii. Jest znany jako region rozwinięty technologicznie, a także przyczyniający się do rozwoju technologii i przemysłu. Chciałbym się mocno zaangażować w działanie, które jeszcze bardziej podniesie tę rangę. Naszym głównym celem będzie teraz rozwój technologii związanych z sygnalizacją w transporcie kolejowym oraz transporcie drogowym, natomiast głównym obszarem zainteresowania będzie właśnie technologia ARTEMIS – mówił podczas spotkania prezes spółki Kyosan Electric Manufacturing Tsutomu Tokodai.

– Problemy transportowe to w tej chwili jeden z najważniejszych obszarów, który jest rozwijany w naszym kraju –  podkreślał rektor Politechniki Śląskiej. – Szczególnie aglomeracja śląska będzie prowadziła w tym zakresie bardzo intensywne działania. Na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej tworzone są, a następnie wdrażane, rozwiązania w obszarze sterowania ruchem. Z przyjemnością więc włączymy się we wszystkie aktywności  oraz wszelkie formy współpracy – podkreślał rektor Politechniki Śląskiej.

Współpraca pomiędzy nowymi partnerami biznesowymi będzie polegać m.in. na wymianie pomysłów, know-how oraz doświadczeń obu stron. Zarówno uczelnia, jak i spółka deklarują chęć podjęcia współpracy w obszarze badań naukowych i prac wdrożeniowych oraz ogólnego kształcenia.

List intencyjny podpisali rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz prezes spółki Kyosan Electric Manufacturing Tsutomu Tokodai.

Wiadomość utworzona: 5 września 2018 21:05, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 6 września 2018 07:29, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio