29 sierpnia 2018
Zmarł dr inż. Krzysztof Fligier

Z żalem informujemy, że zmarł dr inż. Krzysztof Fligier, wieloletni pracownik Wydziału Budownictwa. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w czwartek, 30 sierpnia, o godz. 13.00.

Dr inż. Krzysztof Fligier ukończył studia na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego Politechniki Śląskiej w 1963 r. Stopień naukowy doktora nauk technicznych uzyskał w 1972 r.

Pracę na Politechnice Śląskiej na Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego na stanowisku asystenta podjął w 1963 r. w ówczesnej Katedrze Organizacji i Mechanizacji Budowy. Rok później został awansowany na starszego asystenta, a w 1971 r. na adiunkta.

Równolegle z pracą na uczelni dr inż. Krzysztof Fligier od 1958 r. pracował w „Miastoprojekcie” Gliwice, a od 1973 r. w Zakładzie Projektowania Technologicznego Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w charakterze projektanta, inżyniera budowy i konsultanta. W zakresie pracy dydaktycznej prowadził zajęcia we wszelkich ich formach: wykłady, ćwiczenia, seminaria magisterskie, prace dyplomowe na Wydziale Budownictwa i na Wydziale Architektury z technologii robót budowlanych.

Dr inż. Krzysztof Fligier wielokrotnie brał udział w pracach Komisji Rady Wydziału, opracowując usprawniające plany i programy studiów. Do jego ważniejszych dokonań należy zaliczyć m.in.: rozpoczęcie prac nad modernizacją i doskonaleniem planów i programów studiów oraz uzyskanie aprobaty ministerstwa na zwiększenie samodzielności i odpowiedzialności uczelni w zakresie tworzenia planów i programów studiów.

W latach od 1978 r. do 1981 aktywnie pracował w kierownictwie uczelni jako zastępca prorektora ds. Ośrodka Gliwickiego Politechniki Śląskiej, a w roku akademickim 1980/1981 jako zastępca prorektora ds. nauczania i kadry naukowo-dydaktycznej.

W dorobku opublikowanym przez dr. inż. Krzysztofa Fligiera znajdują się 52 pozycje opracowań indywidualnych i współautorskich, w tym skrypt o charakterze monografii oraz artykuły naukowe i referaty na konferencje krajowe i zagraniczne. Był także twórcą i współtwórcą 8 patentów i wzorów użytkowych.

Wiadomość utworzona: 29 sierpnia 2018 16:17, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 29 sierpnia 2018 16:19, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio