22 sierpnia 2018
Studenci architektury najlepsi w międzynarodowym konkursie!

Studenci Wydziału Architektury zajęli pierwsze oraz drugie miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym #ValenciaCall, którego celem było zaprojektowanie mieszkań socjalnych w hiszpańskiej Walencji, leżącej nad Morzem Śródziemnym.  Projekty Casa Española oraz El Espacio, autorstwa młodych architektów, zachwyciły jury i okazały się bezkonkurencyjne.

Tworząc projekt, uczestnicy konkursu musieli wziąć pod uwagę historyczne centrum miasta i obecność zabytkowych budynków, a także potrzeby lokalnej społeczności, lokalną kulturę i tradycję oraz trendy w mieszkaniach socjalnych i przeznaczenie budynku.

Spośród ponad stu prac nadesłanych z całego świata jury konkursu za najlepszą uznało Casa Española – pracę autorstwa Pawła Pacaka oraz Katarzyny Ponińskiej z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Casa Española to projekt oparty na klimacie hiszpańskiego miasta i stylu życia mieszkańców. Aby jak najlepiej oddać klimat otoczenia, studenci architektury postanowili zamiast jednego budynku zaprojektować cztery mniejsze, które razem tworzą spójny kompleks mieszkalny.

– Przecięcie zamkniętego kwartału poprzez wąskie ulice zapewnia naturalną wentylację i cyrkulację powietrza, a dodatkowo nadaje bryle hiszpański klimat wąskich i urokliwych uliczek. Parter jest całkowicie oddany ludziom, jednak nie w formie usług, a wielofunkcyjnego placu, gdzie hiszpańskie życie toczy się całą dobę. Fiesta, sjesta, popołudniowa kawa, wspólna kolacja, wieczorna zabawa, spotkanie przyjaciół czy zwyczajny relaks – to życie mieszkańców nadaje nowy wygląd fasadzie i zamiast martwej przeszklonej elewacji kreuje ją tętniącą i barwną, będąc jednocześnie jej nieodłącznym elementem – podkreślają zwycięzcy konkursu.

Na parterze kompleksu mieszkalnego młodzi architekci zaprojektowali snack bar, kuchnię letnią, kawiarnię, ogród oraz strefę relaksu. Wysokości budynków zostały przystosowane do warunków słonecznych, a od wschodu zostały dopasowane do istniejącej zabudowy. Elewacja budynków jest prosta i skromna, tynkiem oraz przeszkleniami nawiązująca do otaczającej hiszpańskiej architektury oraz stanowi tło dla życia obiektu.

Za drugi najlepszy projekt jury uznało pracę również wykonaną przez studentów Politechniki Śląskiej: Martę Błaszczyk, Annę Czaplę, Filipa Gawina, Kacpra Kanię oraz Marlenę Michalską. Projekt El Espacio oparty jest na trzech ważnych filarach: różnorodności, prywatności oraz otwartości.

– Naszym celem było stworzenie środowiska, gdzie ludzie mogą żyć w spokoju oraz ciszy, ale też nawiązywać nowe relacje i budować swoje życie społeczne. Trzy podstawowe filary są widoczne w funkcji, strukturze oraz formie naszego budynku – mówią laureaci drugiego miejsca. – Istotnym elementem projektu jest zieleń. Ogród, który stanowi większą część parteru, ma na celu również zachęcenie przechodniów, lokalnej społeczności do wejścia do budynku, co sprzyja tworzeniu się nowych kontaktów – dodają studenci.

Konkurs #ValenciaCall został zorganizowany przez portal „Start for Talents”, którego celem jest szeroko pojęte promowanie architektury. Projekty studentów Politechniki Śląskiej okazały się najlepsze spośród 113 nadesłanych prac z całego świata.

Wiadomość utworzona: 22 sierpnia 2018 15:05, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 22 sierpnia 2018 15:06, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN