18 maja 2018
Powstało Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

Eksperci z Niemiec i Polski, w tym z Politechniki Śląskiej, będą wspólnie prowadzić badania nad nowymi materiałami oraz konstrukcjami hybrydowymi. Uroczyste podpisanie porozumienia o utworzeniu Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich odbyło się 17 maja w ratuszu miejskim w Gliwicach.

Porozumienie, będące następstwem podpisanego w sierpniu zeszłego roku listu intencyjnego, zostało zawarte pomiędzy Politechniką Śląską, miastem Gliwice, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” (koordynatorem Śląskiego Klastra Lotniczego), Instytutem Lekkiej Inżynierii i Technologii Polimerowej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, a także Uniwersytetem Technicznym Bergakademie Freiberg.

Współpraca pomiędzy przedstawicielami z obszaru nauki, przemysłu i samorządu z Polski i Niemiec ma na celu przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii projektowania konstrukcji lekkich, a także edukacji w tym zakresie. Utworzenie centrum to odpowiedź na oczekiwania nowoczesnego przemysłu dotyczące rozwoju innowacyjnych technologii materiałowych oraz szybkiej komercjalizacji wyników badań naukowych.
– Inżynieria materiałowa jest jednym z filarów rozwoju cywilizacyjnego. Chodzi przy tym zarówno o opracowywanie nowych materiałów, jak również o zastosowanie ich w projektowaniu nowych systemów, by dążyć do zmniejszania masy konstrukcji przy jednoczesnym zwiększaniu ich wytrzymałości. Okazuje się, że poprzez odpowiednią obróbkę technologiczną i odpowiednie ukształtowanie struktury jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe niż w przypadku elementów wykonywanych z litego materiału. Dlatego właśnie konstrukcje hybrydowe są coraz częściej stosowane w przemyśle zaawansowanych technologii, zwłaszcza w przemyśle samochodowym czy lotniczym – wyjaśnia rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na gliwickiej uczelni już od kilku lat prowadzone są badania naukowe nad materiałami jednorodnymi oraz hybrydowymi i kompozytowymi, wykorzystywanymi do budowy konstrukcji lekkich. Utworzenie Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich i jeszcze ściślejsza współpraca z partnerami centrum bez wątpienia pozwoli te działania zintensyfikować.

Centrum będzie zlokalizowane w budynku biura gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Rybnickiej 29 w Gliwicach.

Wiadomość utworzona: 18 maja 2018 13:35, autor: Paweł Doś
<październik 2020>