26 kwietnia 2018
Mamy pierwszych absolwentów Legii Akademickiej

Prawie 70 studentów Politechniki Śląskiej zakończyło szkolenie w ramach Legii Akademickiej – programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się we wtorek, 24 kwietnia na naszej uczelni.

Dyplomy wręczyli studentom prof. Tomasz Błachowicz z
Instytutu Fizyki – pełnomocnik rektora ds. Legii Akademickiej, a także komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach ppłk dypl. Roman Nowogrodzki.

Legia Akademicka to program, który został uruchomiony w roku akademickim 2017/2018 pilotażowo – w ramach współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Celem programu jest odbudowa rezerw osobowych sił zbrojnych, co ma zapewnić większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, w szczególności oficerów i podoficerów. Politechnika Śląska jest pierwsza uczelnią w regionie oraz jedną z pierwszych uczelni w Polsce, które przystąpiły do projektu.

Szkolenie na naszej uczelni trwało od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r. Zajęcia odbywały się w formie wykładów z elementami praktyki i obejmowały wiedzę m.in. z zakresu: wychowania obywatelskiego i wojskowego, szkolenia bojowego i logistycznego oraz ogólnego wojskowego. Szkolenie prowadzili oficerowie z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach.

Po zakończeniu części teoretycznej studenci, którzy odebrali wczoraj dyplomy, mogą rozpocząć praktyczną część programu, czyli ćwiczenia poligonowe, które będą realizowane w trakcie przerwy wakacyjnej.

Wiadomość utworzona: 26 kwietnia 2018 10:26, autor: Katarzyna Wojtachnio