17 kwietnia 2018
Politechnika Śląska wspiera edukację zorientowaną na rozwój technologiczny

Politechnika Śląska była gospodarzem wydarzenia naukowego dla młodzieży szkolnej realizowanego w ramach projektu EDUTECH pt. „Efektywna współpraca w edukacji szkolnej zorientowana na rozwój technologiczny",  które odbyło się w dniach 5-12 kwietnia. Wydarzenie jest częścią programu Erasmus+ Partnerstwa strategiczne w dziedzinie edukacji szkolnej. Politechnika Śląska jest liderem konsorcjum tego projektu, a jego koordynatorem jest dr inż. Mariusz Stępień z Wydziału Elektrycznego.
Przez ponad tydzień grupa prawie 50 młodych ludzi z Francji, Estonii i Polski, realizując projekt, uczestniczyła w cyklu wydarzeń popularnonaukowych i poznawczo-kulturalnych, odbywających się zarówno na Politechnice Śląskiej, jak i w okolicy. Uczestnikami wydarzeń projektowych byli uczniowie szkół partnerskich projektu. Dwie spośród nich to szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 5 z Pyskowic i Enseble Scholaire St Leon IX z Nancy (Francja), a także dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego oraz Tallinn Polytechnic School z Tallinna (Estonia).

Zasadniczym celem projektu jest zachęcanie młodzieży do podejmowania kształcenia na kierunkach technicznych. W trakcie działań projektowych młodzi ludzie mieli możliwość poznania obszaru nauk technicznych poprzez zajęcia warsztatowe i wykładowe realizowane na Politechnice Śląskiej oraz w szkołach polskich partnerów, poznania bogactwa śląskiej infrastruktury technicznej, uczestnicząc w zwiedzaniu obiektów ze Szlaku Zabytków Techniki, ciesząc się jednocześnie doskonałą wiosenną pogodą. Ramowy obraz historii Polski został przybliżony grupie poprzez całodzienną wizytę w Krakowie.

Szczególny czas młodzi ludzie spędzili w murach naszej uczelni, gdzie przez dwa pełne dni mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci. Podczas pobytu na Politechnice Śląskiej starsi uczniowie mogli uczestniczyć m.in. w zajęciach z programowania PLC, prezentacji wybranych układów napędowych i energoelektronicznych, a młodsi mogli zgłębiać tajniki sterowania robotów mobilnych oraz eksperymentować z lewitacją magnetyczną w laboratorium nadprzewodnictwa. Młodzi pasjonaci nauki spotkali się również z prorektorem ds. nauki i rozwoju prof. Markiem Pawełczykiem, który zaprezentował gościom naszą uczelnię, jej strukturę oraz potencjał naukowy i dydaktyczny. Następnie czekał na nich niezwykle widowiskowy interaktywny wykład na temat DNA, równie spektakularne pokazy z fizyki oraz wykład na temat nowoczesnych materiałów inżynierskich. Kulminacyjnym wydarzeniem całego pobytu było uroczyste wręczenie dyplomów uczestnictwa, które miało miejsce w Sali Rady Wydziału Elektrycznego.

Projekt EDUTECH, finansowany z programu Erasmus+  za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, będzie realizowany jeszcze przez ponad 1,5 roku. Następne spotkania projektowe będą miały miejsce w Estonii i Francji, a na naszą uczelnię młodzież powróci jeszcze wiosną 2019 r.

Wiadomość utworzona: 17 kwietnia 2018 08:21, autor: Katarzyna Wojtachnio
<październik 2020>