9 kwietnia 2018
Zmarła dr inż. Maria Dziczkowska

Z żalem zawiadamiamy, że 5 kwietnia zmarła dr inż. Maria Dziczkowska, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Elektroniki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.

W ramach działalności naukowej zajmowała się wykorzystaniem prądów wirowych w badaniach nieniszczących oraz zagadnieniami dotyczącymi sieci telekomunikacyjnych ATM. Efektem tych prac jest szereg oryginalnych publikacji. W latach dziewięćdziesiątych przebywała na półtorarocznym stażu naukowym w wiodącym ośrodku naukowym CNET w Lannion we Francji, gdzie pracowała w zespole opracowującym normy CCITT. Efektem zapoczątkowanych wtedy prac dotyczących odtwarzania zegara taktowania strumieni danych w sieciach ATM była obroniona z wyróżnieniem rozprawa doktorska. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas pobytu we Francji, również w ramach kilku odbytych tam kursów w dziedzinie telekomunikacji, pozwoliły jej realizować na wysokim poziomie zajęcia dydaktyczne. Była też współtwórczynią i kierowniczką laboratorium dydaktycznego z urządzeń abonenckich.

Mimo wieloletnich zmagań z ciężką chorobą do chwili odejścia na emeryturę w roku 2016 sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków dydaktycznych. Kilkakrotnie była nagradzana zarówno za działalność naukową jak i dydaktyczną nagrodą Rektora Politechniki Śląskiej. Odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”.

Pozostanie w pamięci pracowników Instytutu Elektroniki jako osoba skromna, pełna ciepła i życzliwości.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona we wtorek,10 kwietnia, o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Antoniego przy ulicy Bartosza Głowackiego 3 w Gliwicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 13 kwietnia, o godzinie 15:00 na cmentarzu przy parafii pw. Rozesłania św. Apostołów przy ulicy Lwowskiej w Chełmie Lubelskim.

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2018 10:17, autor: Katarzyna Wojtachnio