6 kwietnia 2018
Zmarł prof. Jacek Wojciech Młochowski

Z żalem informujemy, że 1 kwietnia odszedł profesor Jacek Wojciech Młochowski, emerytowany profesor Politechniki Wrocławskiej i honorowy profesor Politechniki Śląskiej.

Profesor Młochowski swoje życie zawodowe związał z Wrocławiem. Na tamtejszej Politechnice uzyskał kolejne stopnie doktora (1967) i doktora habilitowanego (1975). W roku 1983 uzyskał tytuł profesora. Na swej macierzystej uczelni zajmował wiele stanowisk: prodziekana Wydziału Chemicznego (1972-1978), wicedyrektora Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej (1978-1984), dyrektora Instytutu Chemii Organicznej i Fizycznej (1984-1985), dyrektora Instytutu Chemii Organicznej Biochemii i Biotechnologii (1996-2002). W latach 1978-2006 był kierownikiem Zakładu Chemii Związków Heterocyklicznych.

Opublikował ponad 200 prac naukowych oraz był współautorem 15 patentów. Wypromował 12 doktorów. Jego związki z naszą uczelnią datują się od wczesnych lat osiemdziesiątych. Profesor Młochowski, uznany autorytet w dziedzinie chemii związków heterocyklicznych, zwłaszcza pochodnych selenu, wniósł swój udział w rozwój chemii związków heterocyklicznych na Wydziale Chemicznym. Był moderatorem rozwoju naukowego wielu pracowników Instytutu Chemii i Technologii Organicznej, z którego powstały obecnie działające dwie katedry.

Za swoją działalność naukową prof. Młochowski był odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Kawalerskim OOP (1988), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1999), Medalem Polskiego Towarzystwa Chemicznego im. Stanisława Kostaneckiego (1995), Złotą Odznaką z Brylantem Politechniki Wrocławskiej (2007), Medalem Zasłużony dla Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (2010), Medalem 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu (2010).

W roku 2017 Senat Politechniki Śląskiej nadał prof. Młochowskiemu godność profesora honorowego Politechniki Śląskiej. Godność ta została przyznana profesorowi w uznaniu jego wybitnego wkładu w rozwój kadry naukowej i wieloletnią owocną współpracę z Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej.

W zmarłym tracimy naukowca o szerokich zainteresowaniach badawczych, życzliwego i oddanego studentom nauczyciela akademickiego.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 7 kwietnia, o godz. 9.50 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Wiadomość utworzona: 6 kwietnia 2018 12:32, autor: Katarzyna Wojtachnio