29 marca 2018
Drużyna High Flyers wyjeżdża do USA!

Po kilkumiesięcznej pracy nad konstrukcją bezzałogowego samolotu udźwigowego studenci zrzeszeni w Międzywydziałowym Kole Naukowym Bezzałogowych Obiektów Latających „High Flyers” wylatują na zawody SAE AeroDesign w USA, które odbędą się od 6 do 8 kwietnia w miejscowości Van Nuys w Kalifornii. Życzymy powodzenia!

Zawody polegają na zaprojektowaniu i zbudowaniu bezzałogowego samolotu o jak największym udźwigu, a następnie wykonaniu lotu konkursowego. Ocenie konkursowej podlegają: dokumentacja techniczna przygotowana przez zespół w trakcie przygotowań, prezentacja techniczna wygłoszona przed jury podczas zawodów oraz lot konkursowy, który polega na przetransportowaniu ładunku o jak największej masie oraz precyzyjnym zrzucie jego części do wskazanego celu.

Zespół High Flyers weźmie udział po raz pierwszy w zawodach SAE AeroDesign. Jednak politechniczna drużyna startowała już z powodzeniem w podobnych zawodach. W latach 2011, 2013, 2015 młodzi inżynierowie brali udział w Air Cargo Challenge w Europie.

Zawody SAE AeroDesign organizowane są corocznie przez SAE (Society of Automotive Engineers) i skupiają studentów uczelni technicznych. W zawodach biorą udział drużyny z całego świata – łącznie 75 drużyn – które konkurują w trzech klasach: Micro, Regular i Advanced. W każdej kategorii obowiązuje inny regulamin i ograniczenia konstrukcyjne narzucone przez organizatorów, według których projektowane i budowane są samoloty.

Politechniczny zespół, w składzie: Zbigniew Gorol, Tomasz Kudala, Michał Simon, Wojciech Grabowski, Piotr Langner oraz Karol Kreihs, startuje w klasie Advanced, w której należy zastosować silnik spalinowy o pojemności do 7,65 cm3 i masie startowej samolotu do 25 kg.

Udział w zawodach jest jednym z elementów projektu pt. „System autonomicznych platform latających dedykowanych do zadań szybkiego reagowania", wykonywanego pod kierunkiem opiekunów koła: dr. inż. Romana Czyby i dr. inż. Marcina Lemanowicza, w ramach projektu MNiSW pt. „Najlepsi z najlepszych! 2.0.”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Wiadomość utworzona: 29 marca 2018 09:44, autor: Katarzyna Wojtachnio
<listopad 2019>