16 marca 2018
Politechnika Śląska otrzymała 29 mln zł na unowocześnienie kształcenia!

Blisko 29 mln zł uzyskała Politechnika Śląska na realizację projektu edukacyjnego w ramach I ścieżki programu Zintegrowane Programy Uczelni, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nasza uczelnia otrzymała drugie największe dofinansowanie spośród wszystkich polskich szkół wyższych! Wyniki konkursu zostały ogłoszone w środę, 14 marca.

Celem programu Zintegrowane Programy Uczelni jest rozwijanie szkolnictwa wyższego, tak aby mogło ono jak najpełniej realizować aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze naszego kraju. Program dzieli się na trzy ścieżki.
W ramach I ścieżki uczelnie otrzymają środki przeznaczone przede wszystkim na nowe programy kształcenia, szkolenia dla kadry dydaktycznej oraz podniesienie kompetencji studentów poprzez realizację szkoleń, wysokiej jakości programów stażowych oraz dodatkowych kierunków, m.in. w językach obcych, a także na studia doktoranckie.

W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło prawie 700 mln zł w ramach I ścieżki programu Zintegrowane Programy Uczelni. Pieniądze na projekty edukacyjne otrzymało około stu uczelni w Polsce. Politechnika Śląska uzyskała prawie 29 mln dofinansowania na projekt „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”.

Celem nagrodzonego projektu jest przeprowadzenie w ciągu najbliższych dwóch lat głębokich zmian w zakresie kształcenia oraz funkcjonowania naszej uczelni, tak aby Politechnika Śląska mogła pełnić rolę Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje.

– Aby osiągnąć cel, który przed sobą postawiliśmy, zaplanowaliśmy szereg działań. Przede wszystkim zamierzamy unowocześnić kształcenie na wszystkich studiach prowadzonych na Politechnice Śląskiej. Będzie ono miało bardziej interdyscyplinarny charakter niż dotychczas. Wprowadzimy także nowoczesne metody kształcenia, m.in. wykorzystujące realizację wymagających interdyscyplinarnych projektów o tematyce wypływającej z aktualnych potrzeb konkretnych przedsiębiorstw lub społecznych, a także z udziałem wielu zewnętrznych konsultantów. Naszym celem jest jeszcze lepsze przygotowanie absolwentów Politechniki Śląskiej do realizacji wyzwań nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa – podkreśla rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Na Politechnice Śląskiej będzie także rozwijana nowoczesna Szkoła Doktorów, która będzie oferowała interdyscyplinarny model kształcenia w 11 dyscyplinach naukowych. Zostaną również uruchomione kolejne kierunki studiów w języku angielskim, co wpłynie na wzrost umiędzynarodowienia uczelni. Obecnie Politechnika Śląska oferuje studia w języku angielskim aż na 16 kierunkach.

W ramach pierwszej konkursowej ścieżki programu Zintegrowane Programy Uczelni swoje projekty mogły zgłaszać publiczne i niepubliczne szkoły wyższe, które kształcą co najmniej 200 studentów i które uzyskały pozytywną ocenę kształcenia Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Aż 10 wydziałów Politechniki Śląskiej posiada obecnie wysoką kategorię naukową A.

Wiadomość utworzona: 16 marca 2018 07:42, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 16 marca 2018 07:43, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio