14 marca 2018
Zmarł profesor Aleksander Kowal

Z żalem zawiadamiamy, że 13 marca zmarł dr hab. inż. Aleksander Kowal, prof. nzw. w Pol. Śl., emerytowany pracownik Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa Wydziału Górnictwa i Geologii.

Profesor Aleksander Kowal był absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej, a od 1967 r. przez ponad 40 lat pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny, przechodząc kolejno stanowiska od asystenta do profesora nadzwyczajnego. Stopień doktora uzyskał na naszej uczelni w 1978 r., a doktora habilitowanego w 2006 r.

Odszedł od nas człowiek zasłużony, powszechnie lubiany przez studentów i współpracowników, zafascynowany innowacyjnością i tryskający pomysłami inżynier. Twórca kilkudziesięciu patentów i wielu cennych publikacji z obszaru budowy i eksploatacji maszyn oraz podręczników akademickich.

Był godnym naśladowania wzorem pracowitości i oddania pracy naukowo-dydaktycznej, potrafiącym łączyć wiedzę naukową z twórczością inżynierską, współpracując z licznymi ośrodkami badawczo-rozwojowymi.

Msza święta za śp. Aleksandra Kowala odbędzie się w piątek, 16 marca, o godz. 7.30 w katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Gliwicach. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godz. 9.00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ul. Kozielskiej.

Wiadomość utworzona: 14 marca 2018 12:03, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 14 marca 2018 12:04, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio