19 lutego 2018
Zmarł dr inż. arch. Marek Rawecki

Z żalem informujemy, że 16 lutego zmarł dr inż. arch. Marek Rawecki – architekt, nauczyciel akademicki, promotor, mentor, opiekun wielu studentów, wieloletni pracownik Katedry Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinach: urbanistyka i krajobraz kulturowy. Członek Międzynarodowej Grupy Ekspertów ds. Auschwitz-Birkenau (UNESCO). Laureat nagród Generalnego Konserwatora Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków oraz Rektora Politechniki Śląskiej. Laureat Śląskiej Nagrody Naukowej 2017.

Jego polem badawczym było dziedzictwo kulturowe w planowaniu przestrzennym i terytorialna stygmatyzacja. Ze szczególną pasją badał skomplikowaną materię i ducha miejsc naznaczonych. Był autorem wielu studiów i publikacji na temat urbanistyczno-konserwatorskich uwarunkowań kompleksu Auschwitz-Birkenau i strefy wykluczenia Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

W życiu prywatnym pasjonował się wolnością, jaką dawała mu jazda na motocyklu. Poznał w ten sposób całą Polskę. Był współautorem przewodnika dla motocyklistów.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 20 lutego, o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Wiadomość utworzona: 19 lutego 2018 14:48, autor: Katarzyna Wojtachnio