29 stycznia 2018
Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2018” na Politechnice Śląskiej

Prawie 200 przedstawicieli uczelni z całej Polski przyjedzie na Politechnikę Śląską, aby wziąć udział w dyskusji na temat umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2018”, organizowana wspólnie przez Politechnikę Śląską i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, odbędzie się 29 i 30 stycznia w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach. W konferencji weźmie również udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Studenci zagraniczni w Polsce 2018” to konferencja organizowana cyklicznie w ramach wieloletniego programu „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Tegoroczna edycja będzie poświęcona aktualnym kwestiom umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, rozwojowi mobilności studentów i pracowników naukowych, a także promocji potencjału intelektualnego miast i regionów. Będzie to zarazem znakomita okazja do zapoznania się z najlepszymi doświadczeniami polskimi i zagranicznymi w tym zakresie.

Umiędzynarodowienie jest główną siłą napędową rozwoju szkolnictwa wyższego na świecie. Również w Polsce zwiększa się od kilku lat liczba programów studiów prowadzonych w językach obcych oraz liczba studentów zza granicy. Działania w tym zakresie są priorytetem wielu uczelni. Dlatego też w konferencji wezmą udział rektorzy, prorektorzy oraz dyrektorzy ds. współpracy międzynarodowej i promocji polskich uczelni. Nie może również zabraknąć głosu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W dyskusji weźmie więc również udział minister Jarosław Gowin.

Rozwój umiędzynarodowienia, w szczególności pozyskiwanie uzdolnionych studentów zagranicznych na polskie uczelnie, wymaga przygotowania oferty atrakcyjniejszej niż spotykana w wielu uczelniach w krajach zachodnich. Podczas sesji „Współpraca nauka-biznes-samorząd szansą na pozyskanie uzdolnionych studentów zagranicznych”, w której wezmą udział m.in. prezydenci Katowic, Gliwic i Zabrza, przedstawiona zostanie koncepcja wspólnych działań uczelni, biznesu i samorządu. W programie konferencji znalazły się także sesje poświęcone m.in. umiędzynarodowieniu edukacji w Wielkiej Brytanii z udziałem ambasadora Jonathana Knotta oraz sesja „Jak rekrutować do Polski studentów z Kazachstanu i Wietnamu?”, w której weźmie udział ambasador Kazachstanu Margułan Baimuchan.

Program konferencji dostępny jest tutaj.

Wiadomość utworzona: 28 stycznia 2018 15:36, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 29 stycznia 2018 08:33, wykonana przez: Paweł Doś