26 stycznia 2018
Naukowcy z Politechniki Śląskiej realizują projekt z największymi instytutami lotniczymi w Niemczech!

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii wspólnie z pracownikami Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach realizują projekt z największymi instytutami lotniczymi w Niemczech. Będzie on realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Nauki na polsko-niemieckie projekty badawcze BEETHOVEN II.

Projekt nosi nazwę „Surface modification of TiAl alloys and its influence on mechanical properties and phenomena under high temperature conditions” (TiAlMET) i dotyczy badań podstawowych nad powłokami ochronnymi i materiałami dla lotnictwa. Uzyskał on wysoką ocenę zarówno w Polsce, w konkursie NCN-u, jak i w Niemczech, w konkursie Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). Ze strony niemieckiej w projekcie biorą udział wiodące w Europie jednostki realizujące badania nad nowymi materiałami dla lotnictwa i kosmonautyki – German Aerospace Center (DLR) w Kolonii oraz  Karlsruhe Institute of Technology – KIT.

Projekt będzie realizowany w latach 2018-2020, a jego celem są badania podstawowe nad nowoczesnymi wysokotemperaturowymi powłokami ochronnymi i materiałami stosowanymi w silnikach lotniczych.

Kierownikiem projektu ze strony Politechniki Śląskiej jest dr inż. Bartosz Witala, a ze strony Instytutu Metalurgii Żelaza dr inż. Radosław Swadźba.

Wiadomość utworzona: 26 stycznia 2018 14:15, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 26 stycznia 2018 14:24, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio