29 listopada 2017
Film o doktorantach wdrożeniowych z Politechniki Śląskiej

Na portalu Polskiej Agencji Prasowej ukazał się film poświęcony trójce młodych naukowców z Politechniki Śląskiej. Bohaterami filmu są: Karolina Miszczyszyn z Wydziału Chemicznego oraz Dawid Sobel i Jarosław Homa z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. Ideę doktoratów wdrożeniowych przedstawia w filmie natomiast rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Młodzi naukowcy opowiadają w filmie o swoich badaniach naukowych, wykonywanych na potrzeby rozprawy doktorskiej, którą przygotowują w trybie tzw. doktoratu wdrożeniowego. Oznacza to, że prowadzą równocześnie prace na uczelni oraz w firmach, w których są zatrudnieni. Celem doktoratu wdrożeniowego ma być natomiast rozwiązanie konkretnego problemu firmy.

W programie doktoratów wdrożeniowych, realizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowanie otrzymały 54 jednostki naukowe z całej Polski, a 377 młodych badaczy od października zaczęło studia doktoranckie w trybie wdrożeniowym, w tym aż 64 na Politechnice Śląskiej. Tym samym nasza uczelnia znalazła się pod tym względem na pierwszym miejscu wśród uczelni w Polsce (ex aequo z Politechniką Warszawską).

Doktoraty wdrożeniowe są realizowane na czterech wydziałach Politechniki Śląskiej. Najwięcej, bo aż 26 doktoratów, jest realizowanych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, na
Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki realizowane są 22, na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki – 13, a na Wydziale Chemicznym – 3.

Więcej informacji o doktoratach wdrożeniowych znajduje się tutaj.

Film opublikowany przez Polską Agencję Prasową jest dostępny tutaj.

Wiadomość utworzona: 29 listopada 2017 12:43, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 29 listopada 2017 12:58, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio