22 listopada 2017
Wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Aleksandrowi Sieroniowi – transmisja on-line

Już dziś, 22 listopada, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach o godz. 11:00 odbędzie się uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej prof. Aleksandrowi Sieroniowi. Podczas uroczystości prof. Aleksander Sieroń wygłosi wykład pt. „You can see more by looking”.

Z uroczystości tej zostanie przeprowadzona transmisja, która będzie dostępna pod tym linkiem.

Prof. zw. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń to wyjątkowa postać zarówno w polskim, jak i międzynarodowym środowisku naukowym. Jako absolwent zarówno studiów technicznych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, jak i medycznych na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej, w swojej pracy naukowej łączy różne obszary wiedzy, będąc autorytetem w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii, angiologii, hipertensiologii i medycyny fizykalnej. Uważany jest za jednego z najbardziej liczących się w świecie ekspertów w dziedzinie oddziaływań biologicznych oraz zastosowań medycznych pól elektromagnetycznych i światła niskoenergetycznego. Jest także pionierem w zakresie klinicznych zastosowań diagnostyki i terapii fotodynamicznej, krioterapii ogólnoustrojowej oraz hiperbarycznej terapii tlenowej. Ponadto prowadzi unikalne w skali światowej badania w zakresie innowacyjnych metod kompleksowego leczenia ran przewlekłych.

Prof. Aleksander Sieroń kieruje Katedrą i Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej w Bytomiu Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jego imponujący dorobek naukowy obejmuje ponad 500 artykułów naukowych (w tym 100 opublikowanych w czasopismach zagranicznych), blisko 100 publikacji książkowych (w postaci monografii, skryptów i podręczników), redakcję ponad 20 monografii krajowych i zagranicznych oraz ponad 500 referatów, wygłoszonych na konferencjach krajowych i międzynarodowych. Liczba cytowań publikacji prof. Sieronia przekracza 1000. Prof. Aleksander Sieroń wypromował 33 doktorów, 5 doktorów habilitowanych oraz jednego profesora nauk medycznych. Wielokrotnie recenzował krajowe i zagraniczne dysertacje doktorskie, habilitacyjne oraz wnioski o nadanie tytułu naukowego profesora.

Z wnioskiem o nadanie najwyższej godności akademickiej doktora honoris causa wystąpiła Rada Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, którego prof. Sieroń jest jednym z najwybitniejszych absolwentów. Prof. Sieroń aktywnie uczestniczy w pracach rad programowych zarówno swojego macierzystego Wydziału Elektrycznego, jak i Centrum Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Był również głównym wykonawcą w zespołach realizujących projekty i prace naukowo-badawcze prowadzone na różnych wydziałach Politechniki Śląskiej. W dowód uznania jego dotychczasowego wkładu w rozwój  współpracy z naszą uczelnią otrzymał w 2015 roku tytuł profesora honorowego Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 22 listopada 2017 08:32, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 22 listopada 2017 08:32, wykonana przez: Paweł Doś