24 października 2017
Studenci architektury wyróżnieni w międzynarodowym konkursie!
Wizualizacja projektu

Katarzyna Ponińska oraz Paweł Pacak z Wydziału Architektury zaprojektowali obserwatorium krajobrazowe w Turcji i zdobyli wyróżnienie! Studenci wzięli udział w międzynarodowym konkursie organizacji reTHINKING Competitions, mierząc się z młodymi architektami z całego świata. Gratulujemy!

Celem konkursu było zaprojektowanie obserwatorium krajobrazowego, które miałoby zostać zlokalizowane w Pamukkale w Turcji. Miejscowość słynie z wapiennych basenów powstałych na zboczu góry, wypełnionych wodami termalnymi, które są objęte patronatem UNESCO. Piękno tego miejsca zostało docenione dopiero niedawno. Przez lata człowiek ingerował w naturalny krajobraz. Widoczna do dziś wydrążona w zboczu droga, obecnie zagospodarowana sztucznymi basenami, jest jedyną ścieżką zwiedzania tego miejsca.

Koncepcją studentów było przywrócenie naturalnego wyglądu terenu, jednocześnie pozwalając turystom eksplorować każdy zakątek. – Stworzyliśmy kule wypełnione helem, które niwelowałyby nacisk człowieka na delikatne i kruche struktury wapienne. Wyzerowany ciężar zwiedzającego pozwala na swobodne poruszanie się po wzgórzu w bezpieczny sposób dla natury. Dzięki temu można obserwować, jak silna jest natura i w jak niezwykły sposób może się odradzać – opowiada Paweł Pacak.

Projekt młodych architektów z Politechniki Śląskiej pt. „Zero” zdobył uznanie jury i znalazł się wśród najlepszych prac nadesłanych z całego świata. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć wyróżnienie. Koncepcja powstała dosyć szybko, ale byliśmy przekonani, że jest to dobra i ciekawa odpowiedź na temat, dlatego cieszymy się, że zostaliśmy docenieni. Pracowaliśmy ciężko, ale w luźnej atmosferze i chyba to spowodowało, że udało nam się stworzyć coś ciekawego – podkreślają nagrodzeni studenci.

Wiadomość utworzona: 24 października 2017 14:46, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 24 października 2017 14:53, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN