20 października 2017
Na Politechnice Śląskiej trwa spotkanie prorektorów uczelni technicznych z całej Polski

Prorektorzy uczelni z całej Polski goszczą od wczoraj na Politechnice Śląskiej, gdzie biorą udział w pierwszej Konferencji Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych. Konferencja rozpoczęła się w czwartek, 19 października, i potrwa do soboty.

Podczas zorganizowanego przez Politechnikę Śląską spotkania prorektorzy dyskutują m.in. na temat funkcjonowania uczelni w świetle nowych przepisów, a także o nowych rozwiązaniach ustawowych, a co za tym idzie – nowym modelu zarządzania uczelnią. Rozmawiają również na temat realizacji polityki finansowej uczelni.

– Spotkanie prorektorów w świetle zachodzących zmian w szkolnictwie wyższym jest konieczne dla wypracowania nowych praktyk i rozwiązań w działalności prowadzonej na rzecz uczelni publicznych. Konferencja będzie doskonałą okazją do otwartej dyskusji, a także wymiany wiedzy i opinii, które przyczynią się do efektywniejszej pracy jej uczestników na ich macierzystych uczelniach – podkreśla prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej.

Podczas czwartkowych obrad, po otwarciu konferencji przez rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka, wprowadzenia w tematykę konferencji dokonał prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz. Następnie prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, opowiedział o roli NCBR-u w komercjalizacji rezultatów badań. Na zakończenie prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej prof. Bogusław Łazarz przedstawił realizację polityki finansowej wewnątrz uczelni.

Program piątkowych obrad przewiduje m.in. wystąpienie prof. Janusza Kotowicza na temat współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Następnie przewodniczący Rady Społecznej Politechniki Śląskiej dr inż. Jarosław Mlonka, prezes zarządu Sumitomo SHI FW Energia Polska, przedstawi oczekiwania przemysłu względem absolwentów i uczelni technicznych. Na zakończenie dr inż. Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, omówi temat „Naukowcy i przedsiębiorcy – współpraca skazana na sukces”.

Piątkowe obrady odbywają się w Sali Senatu Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 20 października 2017 09:47, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 20 października 2017 10:03, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN