10 października 2017
Nasz student wygrał konkurs Renault!
Wizualizacja

Jakub Fochtman z Wydziału Architektury wygrał konkurs dla młodych projektantów „Renault. Passion for design & innovation”. Zaprojektowane przez naszego studenta nowoczesne wnętrze wysokiej klasy SUV-a okazało się najlepszą ze wszystkim prac konkursowych. Gratulujemy!

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować wnętrze SUV-a Renault klasy wyższej, następnej generacji Koleosa. Jakub Fochtman postawił na minimalizm, intuicyjność i dostępność, a wszystko to na bazie nowoczesnych technologii. Zamiast rozwiązań mechanicznych – elementy dotykowe, zamiast kluczyka – czytnik tęczówki oraz linii papilarnych. Odczucie kontrolowania maszyny jedynie za pomocą dotyku dłoni, cały w samochód w zasięgu ręki – taka była idea przyświecająca młodemu projektantowi.

– Zaprojektowane wnętrze w swoim układzie nie odbiega w znacznym stopniu od obecnie produkowanych. Główna różnica tkwi w technologii i materiałach w nim zastosowanych. Deskę rozdzielczą oraz panel środkowy – biegnący od panelu skrzyni biegów aż po tylne fotele – tworzą multimedialne panele, wyświetlające dane, obrazy oraz wszystkie parametry i elementy umożliwiające personalizację pojazdu. Kierownica ma również zaimplementowane rozwiązania dotykowe,  znajduje się tu także kamera, zaopatrzona w czytnik tęczówki oka oraz czytniki linii papilarnych, będące substytutem dla kluczyka/karty pojazdu, pozwalające na automatyczne spersonalizowanie samochodu – opisuje finalista.

Tegoroczna edycja konkursu to już druga, w której startował Jakub Fochtman. W ubiegłorocznych zmaganiach młodych designerów zakwalifikował się do finałowego etapu. W tym roku okazał się bezkonkurencyjny. W nagrodę poleci do Paryża, aby odwiedzić Dyrekcję Designu Renault, gdzie będzie mógł podpatrywać, jak pracują najlepsi. Przez dwa tygodnie będzie również mógł jeździć Renault Koleosem.

Wiadomość utworzona: 10 października 2017 07:42, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 10 października 2017 08:02, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio