22 września 2017
Student Politechniki Śląskiej finalistą konkursu Renault!
Wizualizacja projektu

Jakub Fochtman z Wydziału Architektury został jednym z finalistów konkursu dla młodych projektantów „Renault. Passion for design & innovation”. Zaprojektowane przez naszego studenta nowoczesne wnętrze wysokiej klasy SUV-a okazało się jedną z czterech najlepszych prac konkursowych. Gratulujemy!

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować wnętrze SUV-a Renault klasy wyższej, następnej generacji Koleosa. Jakub Fochtman postawił na minimalizm, intuicyjność i dostępność, a wszystko to na bazie nowoczesnych technologii. Zamiast rozwiązań mechanicznych – elementy dotykowe, zamiast kluczyka – czytnik tęczówki oraz linii papilarnych. Odczucie kontrolowania maszyny jedynie za pomocą dotyku dłoni, cały w samochód w zasięgu ręki – taka była idea przyświecająca młodemu projektantowi.

– Zaprojektowane wnętrze w swoim układzie nie odbiega w znacznym stopniu od obecnie produkowanych. Główna różnica tkwi w technologii i materiałach w nim zastosowanych. Deskę rozdzielczą oraz panel środkowy – biegnący od panelu skrzyni biegów aż po tylne fotele – tworzą multimedialne panele, wyświetlające dane, obrazy oraz wszystkie parametry i elementy umożliwiające personalizację pojazdu. Kierownica ma również zaimplementowane rozwiązania dotykowe, znajduje się tu także kamera zaopatrzona w czytnik tęczówki oka oraz czytniki linii papilarnych, będące substytutem dla kluczyka/karty pojazdu i pozwalające na automatyczne spersonalizowanie samochodu – opisuje finalista.

Tegoroczna edycja konkursu to już druga, w której startuje Jakub Fochtman. W ubiegłorocznych zmaganiach młodych designerów również zakwalifikował się do finałowego etapu. Jak podkreśla student, poziom prac finałowych jest w tym roku bardzo wyrównany, są one bardzo dobrze opracowane zarówno pod względem merytorycznym, koncepcyjnym, jak i jakościowym.

Zwycięski projekt zostanie wybrany przez dyrektora Designu Wewnętrznego Grupy Renault Antoine’a Genina. Na jego autora czeka wyjazd do Paryża, gdzie odwiedzi Dyrekcję Designu Renault i będzie miał szansę przyjrzeć się pracy projektantów w jednym z największych koncernów na świecie.

Wyniki konkursu poznamy już 6 października podczas targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home w PTAK Warsaw Expo. Trzymamy kciuki!

Wiadomość utworzona: 22 września 2017 09:13, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 22 września 2017 09:19, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio