20 września 2017
Prof. Andrzej Katunin finalistą Nagród Naukowych „Polityki”

Prof. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej znalazł się w gronie 15 finalistów, którzy mają szansę zdobyć jedno z pięciu głównych stypendiów w 17. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział kilkuset naukowców z całej Polski. Prof. Katunin został finalistą w kategorii nauki techniczne.

– Wyłoniona piętnastka badaczek i badaczy to elita nauki. Nauki XXI w., w której zacierają się granice między dyscyplinami, bo najciekawsze odkrycia i efekty powstają na pograniczu specjalności. Wielu z nich nie ogranicza się do „czystej” nauki, lecz angażuje w działalność społeczną, popularyzatorską lub gospodarczą. Widać wyraźnie, że rośnie zainteresowanie uprawianiem nauki w sposób praktyczny, kiedy za najwyższym poziomem refleksji teoretycznej idzie chęć sprawdzenia wyników w rzeczywistości – uzasadnienia wybór finalistów Edwin Bendyk z tygodnika „Polityka”.

– Bardzo się cieszę z obecności w gronie finalistów nagrody. Jest to dla mnie duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę bardzo dużą liczbę uczestników tegorocznej edycji konkursu, i wyraz uznania mojego dotychczasowego dorobku naukowego. Mam oczywiście nadzieję, że uda mi się znaleźć w gronie pięciu laureatów konkursu – mówi naukowiec.

Do zainteresowań naukowych prof. Andrzeja Katunina należą: mechanika, modelowanie, badania nieniszczące kompozytów, zaawansowane metody analizy sygnałów i obrazów oraz geometria fraktalna.

Przed finalistami tegorocznej edycji Nagród Naukowych „Polityki” jeszcze jeden etap, podczas którego zostanie wyłonionych pięciu laureatów. Wybierze ich Kapituła Społeczna, której członkowie – osobistości życia publicznego – mają za zadanie wskazać te osoby, które ich zdaniem najlepiej łączą osiągnięcia naukowe ze zdolnością upowszechniania i promocji nauki.

Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone podczas uroczystości wręczenia nagród 22 października. Laureaci odbiorą stypendia w wysokości 20 tys. zł, pozostali finaliści otrzymają po 5 tys. zł. Dotychczas tygodnik nagrodził 272 osoby, przekazując im kwotę 6 mln 112 tys. zł.

Stypendystami tygodnika „Polityka” zostali z naszej uczelni dotychczas: dr hab. inż. Jerzy Respondek z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz dr inż. arch. Agnieszka Labus z Wydziału Architektury – obecnie dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 15 września 2017 09:30, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 20 września 2017 12:29, wykonana przez: Paweł Doś