24 sierpnia 2017
Powstaje Polsko-Niemieckie Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich

W czwartek, 24 sierpnia, w gliwickim ratuszu został podpisany list intencyjny w sprawie założenia Polsko-Niemieckiego Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich.

Centrum tworzą następujące podmioty – ze strony polskiej: Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Federacja Firm Lotniczych „Bielsko”, a ze strony niemieckiej: Technische Universität Bergakademie Freiberg oraz Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. Umowę sygnowali przedstawiciele wszystkich podmiotów.

– Inżynieria materiałowa jest jednym z filarów rozwoju cywilizacyjnego. Chodzi przy tym zarówno o pozyskiwanie nowych materiałów, jak również projektowanie nowych systemów, by dążyć do zmniejszania masy konstrukcji przy jednoczesnym zwiększaniu ich wytrzymałości. Wymogi te spełniają właśnie lekkie konstrukcje hybrydowe, które z tego powodu są często stosowane w przemyśle zaawansowanych technologii, najczęściej w przemyśle samochodowym czy lotniczym – mówił podczas spotkania rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Politechnika Śląska, znajdująca się w sercu polskiego przemysłu motoryzacyjnego, współpracuje od wielu lat z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Federacją Firm Lotniczych „Bielsko” w zakresie wdrażania nowych technologii, a także edukacji, czego przykładem są studia dualne na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz wiele innych kierunków studiów i specjalności objętych patronatem firm przemysłowych. Z kolei niemieccy partnerzy centrum – zarówno Technische Universität Bergakademie jak i Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik – to wiodące niemieckie ośrodki naukowe właśnie w zakresie badań i zastosowań materiałów metalowych oraz materiałów kompozytowych. Saksonia, w której zlokalizowane są obie uczelnie, jest niemieckim centrum konstrukcji lekkich. Zarówno TUB, jak i ILK współpracują z Politechniką Śląską od kilkudziesięciu lat w zakresie rozwoju nowych technologii projektowania i budowy materiałów i konstrukcji lekkich oraz edukacji, a także realizowały wspólnie wiele projektów naukowych i dydaktycznych.

– To nie przypadek, że Centrum Hybrydowych Konstrukcji Lekkich tworzone jest w Gliwicach – mieście, przy którym powstała największa z podstref Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i w którym 20 lat temu – dzięki założeniu fabryki Opla – rozpoczęło się przeobrażanie przemysłu na Górnym Śląsku. Wierzę, że ogromny potencjał, jaki posiadają jednostki wchodzące w skład centrum – zarówno polskie, jak i niemieckie – wytworzy efekt synergii w postaci nowych dobrych produktów – dodał prof. Arkadiusz Mężyk.

Wiadomość utworzona: 24 sierpnia 2017 14:49, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 24 sierpnia 2017 14:50, wykonana przez: Paweł Doś