10 lipca 2017
Naukowiec z Politechniki Śląskiej wśród najlepszych polskich innowatorów!
dr inż. Przemysław Data

Dr inż. Przemysław Data z Wydziału Chemicznego został laureatem krajowej edycji konkursu MIT Technology Review Innovators Under 35.  Tym samym nasz naukowiec znalazł się w gronie najlepszych innowatorów w Polsce. Gratulujemy!

Do tegorocznej edycji konkursu nominowanych zostało 100 młodych naukowców i przedsiębiorców z całego kraju. Spośród nich jury wyłoniło autorów 10 najbardziej innowacyjnych prac. W tym gronie znalazł się dr inż. Przemysław Data z Katedry Fizykochemii i Technologii Polimerów. Naukowiec pracuje nad nowymi energooszczędnymi źródłami światła na bazie rozwiązań wykorzystujących termicznie aktywowaną opóźnioną fluorescencję (TADF), w tym ekscypleksów. Biorąc pod uwagę, że oświetlenie znajduje się w każdym aspekcie naszego życia, zastosowanie tego typu emiterów pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo, w przypadku pracy dr. inż. Przemysława Daty, emitery te pozwalają na wyeliminowanie kosztownych i rzadkich pierwiastków irydowych do produkcji wysoko wydajnych organicznych diod elektroluminescencyjnych OLED oraz radykalne zwiększenie ich wydajności. Do tej pory udało mu się opracować wraz z partnerami kilkanaście wydajnych emiterów TADF i wytworzyć wysokowydajne urządzenia OLED.

Rezultaty prac naszego naukowca mogą umożliwić m.in. produkcję tańszych ekranów OLED przeznaczonych do smartfonów i tabletów, a także dostęp do niedrogiego oświetlenia.

Przed laureatem z Politechniki Śląskiej kolejne wyzwanie. Tym razem zmierzy się z młodymi innowatorami z innych krajów Europy w ramach Innovators Under 35 Europe. Spośród laureatów z Belgii, Francji, Niemiec, Polski i Hiszpanii jury wyłoni 35 najlepszych projektów. Ich autorzy zostaną nagrodzeni podczas finałowej gali, która odbędzie się 14 września w Paryżu. Zwycięzcy dołączą również do międzynarodowej społeczności Innovators Under 35, która obecnie zrzesza ponad 250 europejskich innowatorów.

Życzymy powodzenia!

Wiadomość utworzona: 10 lipca 2017 10:12, autor: Katarzyna Wojtachnio