6 lipca 2017
Studenci Politechniki Śląskiej zdobyli Diamentowe Granty!
Logo Diamentowe Granty

Czworo studentów Politechniki Śląskiej uzyskało Diamentowe Granty – nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnie uzdolnionych studentów, którzy prowadzą badania naukowe na wysokim poziomie.  W gronie laureatów znaleźli się: Jakub Bodys i Oliwia Nowakowska-Krol z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Karolina Chodura z Wydziału Architektury oraz Justyna Odrobińska z Wydziału Chemicznego. Gratulujemy!

Laureaci Diamentowych Grantów otrzymają aż do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą również mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2,5 tys. zł miesięcznie.

Maksymalne dofinansowanie zdobył Jakub Bodys na projekt „Nierównowagowy  dwufazowy model transkrytycznego przepływu CO2 do projektowania strumienic w najnowszych systemach chłodniczych”. Niewiele mniej – 219,443 tys. zł – otrzymała Justyna Odrobińska na „Projektowanie innowacyjnych układów biofunkcyjnych na bazie polimerowych nanonośników i substancji aktywnych stosowanych w kosmetologii i medycynie”. Oliwia Nowakowska-Krol na realizację projektu „Budowa wielopolowego modelu transportu ciepła w ciele ludzkim” uzyskała 207,775 tys. zł, natomiast Karolina Chodura na projekt „Nekropolie żydowskie na terenie województwa śląskiego jako dziedzictwo architektoniczne i kulturowe” otrzymała 184,820 tys. zł dofinansowania z ministerstwa.

Diamentowy Grant pozwala laureatom na skrócenie ścieżki kariery naukowej, czyli na podjęcie studiów doktoranckich bez posiadania tytułu zawodowego magistra. W tym roku wicepremier Jarosław Gowin przyznał ponad 16 mln zł na finansowanie projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. W VI edycji konkursu wyłoniono 83 laureatów, których projekty uzyskały ocenę końcową niemniejszą niż 80 punktów. Łącznie Diamentowymi Grantami do tej pory nagrodzono 520 wybitnych studentów z całej Polski.

Wiadomość utworzona: 6 lipca 2017 14:27, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 6 lipca 2017 14:31, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio