27 czerwca 2017
Chemia oswojona! Wszystko dzięki Uniwersytetowi Młodego Odkrywcy i zaczarowanemu laboratorium na Wydziale Chemicznym

Zakończyły się zajęcia w ramach pierwszej edycji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium”. W realizowanym na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej projekcie wzięło udział 75 uczniów trzech gliwickich szkół wraz z opiekunami. Ideę przedsięwzięcia, podobnie jak sposób realizacji, chwalą zarówno biorący udział w projekcie uczniowie, ich opiekunowie, jak i zaangażowani w przedsięwzięcie nauczyciele akademiccy i organizatorzy Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Słuchaczami Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium” byli uczniowie współpracujących z Politechniką Śląską szkół podstawowych oraz gimnazjum. Odbywające się raz w miesiącu zajęcia realizowane były w postaci dwóch niezależnych bloków naukowych dostosowanych do wieku uczestników. Młodszą, liczącą 37 uczniów grupę stanowili wychowankowie dwóch gliwickich placówek – Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz Szkoły Podstawowej nr 23. Starszą grupę stanowiło natomiast 38 uczniów z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. W spotkaniach organizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej uczestniczyli także nauczyciele, którzy z dużym entuzjazmem wypowiadali się na temat przedsięwzięcia i prowadzonych w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy zajęć mówiąc, że „tego typu spotkania naukowe, w których wiodącą rolę odgrywa eksperyment, mocno przemawiają do wyobraźni dziecka, zachęcają do twórczego myślenia i rozwijają zainteresowania.”

Spotkania w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium” odbywały się na Wydziale Chemicznym raz w miesiącu, a ich uczestnicy – obok interesujących wykładów popularyzujących naukę i zajęć eksperymentalnych – mieli możliwość zapoznania się ze środowiskiem akademickim, porozmawiania ze „starszymi kolegami” i odwiedzenia profesjonalnie wyposażonych pomieszczeń laboratoryjnych. Kadra akademicka prowadząca zajęcia z ogromnym zaangażowaniem zdradzała młodym adeptom zawiłe tajniki chemii, fizyki i matematyki, przenosząc ich w świat tajemniczej grafiki inżynierskiej i projektowania. Organizatorzy współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu żywią nadzieję, że fascynacja nauką i ciekawość świata, którą obserwowali u „młodych odkrywców”, nie wygaśnie i w przyszłości przywiedzie ich w mury Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 27 czerwca 2017 11:44, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 27 czerwca 2017 12:11, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN