26 czerwca 2017
Wizyta w Japonii

Prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk w dniach 15-16 czerwca wziął udział na zaproszenie Ambasady RP w Japonii w spotkaniach na temat oferty Politechniki Śląskiej dla sektora finansowego.
Politechnika Śląska zajęła 2. miejsce spośród 35 uczestników w konkursie organizowanym przez Ambasadę RP w Japonii, dotyczącym polskiej oferty technologicznej dla sektora FinTech (Financial Technology).

W głosowaniu rozstrzygającym o wynikach konkursu wzięło udział ponad 70 przedstawicieli japońskich największych instytucji finansowych, firm technologicznych i funduszy venture capital oraz korporacji inwestujących w technologie dla FinTech. Jedynie jednostki z Polski, które uplasowały się na pierwszych 7 miejscach, zostały zaproszone przez Ambasadę na seminarium.
Politechnikę Śląską reprezentował prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk. W ramach swojej wizyty, oprócz udziału w seminarium FinTech, uczestniczył w seminarium w Finolab – centrum firm działających dla sektora finansowego w Tokio. Przy okazji wizyty w Tokio prorektor spotkał się ponadto z prof. Teruo Fujii – dyrektorem generalnym  Institute of Industrial Science, The University of Tokyo. Uniwersytet ten notowany jest na 28. miejscu QS World University Rankings oraz na 20. miejscu Academic Ranking of World Universities, tzw. listy szanghajskiej. Obydwie strony zainteresowane są współpracą w zakresie wymiany kadry naukowej i studentów oraz realizacji wspólnych projektów w obszarach reprezentowanych na wielu wydziałach naszej uczelni.

Japońskie jednostki biorące udział w seminarium:
- największe japońskie banki i ubezpieczyciele: Mitsubishi UFJ Financial Group, Meiji Yasuda, Orix, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Nomura Holdings, Dai-ichi Life Insurance Company, Sonpo Holdings, The Fuji Fire and Marine Insurance;
- fundusze venture i private equity oraz korporacje inwestujące m.in. w technologie dla FinTech: Sparx Group, Mitsui, Real Tech Fund, J-Star, ISID, Pictet Asset Management Japan, SBI Investment;
- duże firmy technologiczne: Softbank, Fujitsu, NEC, Epson, NTT Data;
- duże banki: SBI Sumishin Net Bank, Gunma Bank, Aomori Bank, Shizuoka Bank, Shiga Bank;
- japońskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze FinTech: Crowd Cast, Ceres, Campfire.

Wiadomość utworzona: 26 czerwca 2017 08:44, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 26 czerwca 2017 12:42, wykonana przez: Paweł Doś