25 maja 2017
Kreatywni studenci i ich betonowy kajak nagrodzeni!

Studenci z Koła Naukowego „Concrete”, działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, zdobyli pierwsze miejsce zawodach betonowych kajaków BETONKANORACE w Holandii w kategorii kreatywność. Gratulujemy.

Kreatywność studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej została doceniona już po raz drugi. W zeszłorocznej edycji międzynarodowych zawodów betonowych kajaków BETONKANORACE reprezentanci naszej uczelni również sięgnęli po najwyższe laury w tej kategorii. W tym roku członkowie Koła Naukowego „Concrete” także postanowili wyróżnić się oprawą graficzną. Skonstruowany przez nich kajak o nazwie „Stellar patrol” (Gwiezdny patrol) z wyglądu przypominał rakietę kosmiczną i jako jedyny ze wszystkich biorących udział w zawodach konstrukcji został wykonany w technologii płytowej. W ocenie studentów budownictwa wybór technologii okazał się trafiony i znacznie przyczynił się do zwycięstwa gliwiczan. Wpływ na ocenę jury z pewnością miały również kostiumy naszych studentów, którzy – przebrani za kosmonautów – tworzyli z „Stellar patrolem” spójną całość.

Warunkiem udziału w zawodach BETONKANORACE jest zaprojektowanie oraz wykonanie kajaka z betonu na rodzimej uczelni, a następnie przywiezienie go na miejsce zawodów i ukończenie chociaż jednego wyścigu. Ostatni z wymaganych warunków dla niektórych drużyn biorących udział w zmaganiach okazał się nie do przejścia. Część studenckich konstrukcji, wodowana po raz pierwszy w Enschede gdzie odbywały się zawody, nie zdołała ukończyć żadnego z wyścigów rozgrywanych na trzech różnych dystansach. Chcąc zwiększyć szanse swojej autorskiej konstrukcji i obniżyć masę zaprojektowanego przez siebie kajaka, studenci Politechniki Śląskiej skupili się na ulepszeniu składu użytej mieszanki betonowej. Ostatecznie dzięki wykorzystaniu granulowanego szkła piankowego udało się im „zbić” masę kajaka ze 105 kg do 60 kg i wystartować w zawodach, w których załogi ścigały się na dystansach: 100, 200 i 400 metrów. Studenci musieli wykazać się zatem nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą, wyobraźnią, a przy okazji poczuciem humoru. Dzięki udziałowi w zawodach mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu technologii betonu i użyć jej w konkretnych rozwiązaniach. Poznali też przyszłą kadrę inżynierską z Europy, dobrze się przy tym bawiąc. W zawodach wzięło łącznie udział ponad 40 ekip reprezentujących uczelnie z Holandii, Belgii i Niemiec. Z Polski wystartowała tylko jedna drużyna – zespół „Stellar patrol” z Politechniki Śląskiej.

Udział załogi „Stellar patrolu” w BETONKANORACE 2017 nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów – firm: P.W. Albud z Knurowa, Mapei oraz Górażdże Cement S.A. – oraz zaangażowania i pomocy pracowników naukowych Politechniki Śląskiej: mgr. inż. Grzegorza Cygana i będącej opiekunem KN „Concrete” dr inż. Aleksandry Kostrzanowskiej-Siedlarz.

Wiadomość utworzona: 25 maja 2017 12:03, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 25 maja 2017 12:07, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska