2 marca 2017
Debata o zrównoważonym rozwoju Śląska

Targi i konferencja poświęcona efektywności energetycznej infoENERGIA 2017 odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 23 i 24 lutego. Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele Politechniki Śląskiej.

Podczas dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju Śląska prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej prof. Janusz Kotowicz mówił m.in. o wkładzie szkół wyższych w procesy programowania i wdrażania założeń zrównoważonego rozwoju.

Celem targów i konferencji infoENERGIA 2017 było pokazanie potencjału tkwiącego w efektywności energetycznej, a jednocześnie przybliżenie najnowszych technik oszczędzania energii i obniżania jej kosztów. Podczas licznych, odbywających się w ramach dwudniowej imprezy spotkań poruszano ważne gospodarcze, środowiskowe i społeczne tematy, takie jak: transformacja energetyczna miast i gmin, efektywne energetycznie budynki czy perspektywy dla wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez prosumentów prywatnych i biznesowych.

Osobny, niezwykle ważny i obszerny temat, któremu poświęcono sesję zorganizowaną przez Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, stanowił zrównoważony rozwój Śląska. W trakcie panelu zatytułowanego „Zrównoważony rozwój Śląska – aksjologiczne podstawy i praktyka działania”, który prowadziła prof. Aleksandra Kuzior z Wydziału Organizacji Zarządzania Politechniki Śląskiej, dyskutowano m.in. o wkładzie szkół wyższych w procesy programowania i wdrażania założeń zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialność biznesu jako warunku zrównoważonego rozwoju regionu, zrównoważonym rozwoju Śląska z perspektywy związku metropolitalnego oraz w aspekcie Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Oprócz prof. Janusza Kotowicza w dyskusji aktywnie uczestniczyli poseł Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik oraz prof. Andrzej Kiepas – kierownik Zakładu Antropologii Filozoficznej i Kognitywistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wiadomość utworzona: 2 marca 2017 07:49, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 2 marca 2017 07:50, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska