9 lutego 2017
Petycja naukowców Politechniki Śląskiej w sprawie uchwały antysmogowej

Naukowcy Politechniki Śląskiej wystosowali do marszałka województwa śląskiego petycję w sprawie tzw. uchwały antysmogowej. Dokument podpisało 194 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 180 doktorów ze wszystkich wydziałów uczelni.

Nauczyciele akademiccy Politechniki Śląskiej, którzy podpisali petycję, popierają działania zapisane w projekcie tzw. uchwały antysmogowej zmierzające do poprawy jakości powietrza w województwie śląskim. Projekt zakłada: zakaz stosowania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz nakaz stosowania urządzeń spełniających standardy emisyjne – w celu ogrzewania obiektów budowlanych, przygotowania ciepłej wody użytkowej lub posiłków. Jednocześnie proponują poprawę jakości powietrza m.in. poprzez rozszerzenie sieci ciepłowniczych i budowę nowoczesnych elektrociepłowni, rozwijanie i wprowadzenie technologii czystego węgla oraz zastosowanie elektrofiltrów w kominach domów jedno- i wielorodzinnych.

Równocześnie naukowcy Politechniki Śląskiej deklarują posiadanie potencjału badawczego, umożliwiającego aktywne uczestnictwo uczelni w wymienionych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Treść petycji, której autorem jest prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej, jest dostępna tutaj.

Fot. Radek Kołakowski

Wiadomość utworzona: 9 lutego 2017 14:12, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 9 lutego 2017 14:52, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska