16 lutego 2017
Misja regionu śląskiego w Indiach

Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk uczestniczył w misji regionu śląskiego w Indiach, która odbyła się między 18 a 22 stycznia. Kluczowym punktem wizyty był Bengal Global Business Summit, w którym polska delegacja wystąpiła w charakterze gościa honorowego. Odbywający się w Kalkucie szczyt uświetnili swoją obecnością prezydent Indii wraz z premierem stanowym.

W misji regionu śląskiego w Indiach oprócz prorektora prof. Marka Pawełczyka wzięli udział: członek zarządu województwa śląskiego, wiceprzewodniczący sejmiku województwa śląskiego, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych oraz urzędu marszałkowskiego w Katowicach. Delegacji towarzyszyli ambasador RP w Indiach, konsul honorowy RP w Kalkucie, przedstawiciele ambasady RP i konsulatu w Indiach, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, a także menedżerowie i dyrektorzy kilku polskich firm.

Kluczowym punktem wizyty był Bengal Global Business Summit, w którym uczestniczyło ok. 3000 osób. Ogólnoświatowy szczyt gospodarczy w Kalkucie, w którym polska delegacja wystąpiła w charakterze gościa honorowego, uświetnili swoją obecnością prezydent Indii Pranab Mukherjee oraz premier rządu stanowego Mamaty Banerjee. Podczas pobytu w Indiach polska delegacja spotkała się między innymi z ministrami rządu stanowego oraz przedstawicielami licznych firm, a – podczas samego szczytu – zaprezentowała swoją ofertę w centrum wystawienniczo-konferencyjnym w Kalkucie.

W trakcie wizyty w Indiach prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk odwiedził dwa uniwersytety – klasyfikowany na pierwszym lub drugim miejscu w kraju – w zależności od rankingu – University of Calcutta oraz Jadavpur University, gdzie spotkał się z kolegiami rektorskimi oraz władzami wydziałów i profesorami. Prezentując ofertę naszej uczelni rozmawiał m.in. o możliwościach współpracy naukowej oraz wymianie studentów, a także organizacji wspólnych przedsięwzięć Politechniki Śląskiej z uczelniami z Indii. Obecnie negocjowane są warunki umów dwustronnych. Udział polskiej delegacji w sesji edukacyjnej szczytu Bengal Global Business Summit zaowocował nawiązaniem licznych kontaktów również z uczelniami z innych regionów Indii. Zakładając rozwój współpracy pomiędzy naszą uczelnią i kolejnymi indyjskimi uniwersytetami, prof. Marek Pawełczyk dyskutował z przedstawicielami ambasady i konsulatu RP o ułatwieniach wizowych dla studentów zapraszanych przez Politechnikę Śląską.

Wiadomość utworzona: 31 stycznia 2017 07:31, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 16 lutego 2017 12:37, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN