13 grudnia 2016
Nie ma techniki… bez matematyki – wykłady otwarte dla młodzieży

Politechnika Śląska rozpoczyna cykl spotkań popularyzujących naukę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod hasłem „Nie ma techniki… bez matematyki”. Składające się z dwóch części spotkania – prezentacji tematu związanego z matematyką i wykładu powiązanego z naukami technicznym – odbywać się będą na wybranych wydziałach Politechniki Śląskiej. Pierwsze spotkanie już w najbliższą środę, 14 grudnia, o godz. 9.00. Zachęcamy do udziału.

Wykład inaugurujący cykl „Nie ma techniki… bez matematyki” odbędzie się 14 grudnia w auli 300 Wydziału Górnictwa i Geologii przy ul. Akademickiej 2 w Gliwicach. Zapraszamy na godz. 9.00 na prelekcję pt. „Wygra Polska czy Brazylia?, czyli o tym jak zwięźle zapisywać informacje”, którą wygłosi dr inż. Witold Tomaszewski. Chwilę później, o 10.00, spotkanie z dr. inż. Pawłem Sikorą, który opowie o zastosowaniu satelitarnych technik pomiarowych, czyli o coraz bardziej popularnych pomiarach GNSS.

Kolejne spotkanie popularno-naukowe na Politechnice Śląskiej już 11 stycznia. Tym razem uczniowie spotkają się na Wydziale Chemicznym przy ul. Strzody 9 w Gliwicach. O 9.00 w sali nr 1 o „Prostych (?) problemach matematycznych” opowiadać będzie mgr inż. Bartłomiej Pawlik. Godzinę później, o 10.00, dowiemy się, jaką rolę w chemii odgrywa matematyka... Zagadania związane z mikroskopią elektronową przybliży młodzieży dr hab. inż. Przemysław Borys.

Drugie zaplanowane na styczeń spotkanie odbędzie się w KATOWICACH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii przy ul. Krasińskiego 8. W piątek, 13 stycznia, o godz. 10.00 spotykamy się w sali nr 176 na wykładzie pt. „Słowo o dedukcji” dr. inż. Marka Balcera. Podczas kolejnej prelekcji, którą wygłosi dr. inż. Jakub Wieczorek, dowiemy się natomiast, co tak naprawdę daje nam inżynieria materiałowa.

Wszystkie spotkania adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i mają charakter otwarty. W związku z ograniczoną liczba miejsc, prosimy jednak o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału pod nr. tel. 32 237 19 69 w godz. 7.00-15.00 lub mailowo pod adresem: promocja@polsl.pl. Zapraszamy.

Wiadomość utworzona: 13 grudnia 2016 08:28, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 13 grudnia 2016 11:59, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska