8 grudnia 2016
Mamy nowego doktora honoris causa!

Politechnika Śląska zyskała kolejnego doktora honoris causa. Ten zaszczytny tytuł został wręczony w czwartek, 8 grudnia, prof. Tadeuszowi Burczyńskiemu, wieloletniemu pracownikowi Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Profesor jest już 49. doktorem honoris causa w historii naszej uczelni.

Tytuł doktora honoris causa został wręczony prof. Tadeuszowi Burczyńskiemu „wybitnemu uczonemu i specjaliście w zakresie nowoczesnej mechaniki konstrukcji i materiałów, a zwłaszcza mechaniki komputerowej, obliczeniowej inżynierii materiałowej i sztucznej inteligencji, nauczycielowi, opiekunowi i promotorowi licznego grona pracowników naukowych z wielu polskich uczelni technicznych, za inspirowanie nowych kierunków badań w obszarze nauk obliczeniowych i wdrażanie ich wyników w różnorodnych obszarach nauki i techniki oraz za znaczący wkład w rozwój Politechniki Śląskiej”.

Najwyższą akademicką godność honorową wręczył profesorowi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Laudację na cześć nowego doktora honoris causa wygłosiła promotor przewodu doktorskiego prof. Ewa Majchrzak z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Profesor Tadeusz Burczyński jest znanym specjalistą w zakresie mechaniki materiałów i konstrukcji, analizy wrażliwości, zagadnień odwrotnych, dynamiki stochastycznej i systemów rozmytych, sztucznej inteligencji, modelowania i inżynierii wieloskalowej, a zwłaszcza mechaniki obliczeniowej. Jest również twórcą szkoły naukowej z zakresu zastosowania metody elementów brzegowych w analizie wrażliwości i optymalizacji. Prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe z udziałem różnych zespołów badawczych na wielu renomowanych uczelniach w kraju i za granicą. Jest także laureatem licznych prestiżowych nagród, wyróżnień.

Podczas uroczystości nowy doktor honoris causa tradycyjnie już wygłosił wykład okolicznościowy, związany z jego działalnością naukową, pt. „Modelowanie i symulacja komputerowa jako kluczowy element współczesnej metodologii badań naukowych”.

Wiadomość utworzona: 8 grudnia 2016 14:16, autor: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>