8 grudnia 2016
Politechnika Śląska kuźnią prezesów. Niezmiennie!

Politechnika Śląska znalazła się na czwartym miejscu w ogólnopolskim rankingu uczelni kształcących kadrę menedżerską w kraju. Z zestawienia dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że 6,24 proc. prezesów w Polsce ukończyło naszą uczelnię.

W corocznym badaniu „Rzeczpospolitej” wzięło udział 561 szefów firm, którzy odpowiedzieli na przygotowaną przez dziennik ankietę. Okazało się, że 42,6 proc. kadry zarządzającej największymi przedsiębiorstwami w naszym kraju to absolwenci uczelni technicznych. W tegorocznym zestawieniu na pierwszym miejscu uplasowały się ex aequo Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, których absolwenci stanowią – w obu przypadkach – 6,6 proc. polskich menedżerów. Kolejna w klasyfikacji jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z wynikiem 6,42 proc., a tuż za nią Politechnika Śląska, której absolwenci stanowią 6,24 proc. kadry menedżerskiej kraju. Identyczny wynik uzyskał Uniwersytet Warszawski.

Jak czytamy w komentarzu do publikowanego na łamach „Rzeczpospolitej” rankingu, przewaga absolwentów politechnik nie jest niczym zdumiewającym. – Precyzyjne i logiczne myślenie, szybkie wyciąganie wniosków, strategiczne i pragmatyczne podchodzenie do problemów, rozumienie świata techniki także w dobie digitalizacji to cechy mocno wykształcone podczas studiów technicznych, które świetnie sprawdzają się w każdym biznesie – mówi Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch Polska, która ukończyła oczywiście studia techniczne. W zestawieniu szkół wyższych, których absolwenci zarządzają polskimi przedsiębiorstwami, pozostałe uczelnie – ze względu na rodzaj kształcenia – uplasowały się w następującej kolejności: uczelnie ekonomiczne (23,5%), uniwersyteckie (22,8%), rolnicze(5,2%), zagraniczne (3%) i inne (2,9%).

Ranking „Rzeczpospolitej” dowodzi, że Politechnika Śląska to niekwestionowany lider w zakresie kształcenia kadry zarządzającej w naszym regionie. Kolejne uczelnie ze Śląska znalazły się poza pierwszą dziesiątką zestawienia.

Wiadomość utworzona: 8 grudnia 2016 11:13, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 8 grudnia 2016 11:27, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN