28 listopada 2016
Spotkanie kolegium rektorskiego z władzami Gliwic

Na naszej uczelni odbyło się spotkanie władz Politechniki Śląskiej oraz Gliwic. Podczas rozmów poruszono kwestie m.in. przyszłych wspólnych inwestycji, mających istotny wpływ zarówno na rozwój miasta, jak i uczelni.

W spotkaniu, które odbyło się w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej, wzięli udział: rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz prorektorzy – prof. Marek Pawełczyk, prof. Janusz Kotowicz, prof. Bogusław Łazarz i dr hab. inż. Tomasz Trawiński. Władze miasta reprezentowali natomiast prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz i jego zastępcy – Piotr Wieczorek, Adam Neumann i Krystian Tomala.

Podczas spotkania poruszono kwestię zagospodarowania dzielnicy akademickiej, zwłaszcza w kontekście powstającej hali widowiskowo-sportowej, a także poprawy komunikacji drogowej w jej obrębie. – Kampus Politechniki Śląskiej jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących organizm miejski Gliwic. Ścisła współpraca Politechniki Śląskiej z władzami miasta jest więc niezwykle potrzebna – mówił rektor.

Ponadto władze uczelni zadeklarowały chęć aktywnego udziału w planowanym utworzeniu w Gliwicach centrum nauki oraz innych wspólnych projektach sprzyjających m.in. kształceniu kadr, jakie w przyszłości znajdą zatrudnienie w gliwickich firmach. – Nowo powstające firmy, podobnie jak istniejące już zakłady pracy, które się rozbudowują, poszukują dobrze wykwalifikowanej kadry, często z wykształceniem technicznym, jakie zapewnia Politechnika Śląska – tłumaczył prof. Arkadiusz Mężyk. Według danych GUS-u z września br. stopa bezrobocia w Gliwicach wynosi 4,5%, podczas gdy w skali kraju odsetek ten wynosi 8,3%. Pomimo tego, cały czas – zarówno ze strony miasta, jak i uczelni, która we współpracy z przemysłem uruchamia kolejne kierunki studiów – podejmowane są inicjatywy mające na celu polepszenie sytuacji na gliwickim rynku pracy. – Oprócz poszerzania i dopasowywania oferty dydaktycznej do wymagań rynku pracy, na Politechnice Śląskiej regularnie odbywają się spotkania z potencjalnymi pracodawcami, jak choćby kolejne edycje giełdy pracodawcy i przedsiębiorczości, na których spotykają się przedsiębiorcy, studenci i absolwenci naszej uczelni – mówił rektor.

Przedstawiciele miasta i uczelni rozmawiali także o możliwych wspólnych inwestycjach i działaniach promocyjnych, w tym m.in. o propozycji realizacji filmu, który promowałby jednocześnie miasto i uczelnię.

Wiadomość utworzona: 28 listopada 2016 07:29, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 28 listopada 2016 07:30, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN