26 września 2016
Wiemy, kto byłby dobrym inżynierem!

Konkurs „Czy byłbyś dobrym inżynierem?” odbył się na Politechnice Śląskiej 23 września. Biorący udział w zmaganiach uczniowie szkół średnich województwa śląskiego zmierzyli się z zadaniami z zakresu fizyki i mechaniki, inżynierii i ochrony środowiska, biotechnologii oraz energetyki. Najlepsi, oprócz nagród rzeczowych, uzyskali punkty preferencyjne liczące się przy rekrutacji na Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

Dwadzieścia pięcioosobowych drużyn reprezentujących śląskie szkoły średnie wzięło udział w dziewiątej edycji konkursu „Czy byłbyś dobrym inżynierem?”, jaka odbyła się na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Celem organizowanego od blisko dekady przedsięwzięcia jest sprawdzenie wiedzy uczestników na temat zjawisk zachodzących w otaczającym środowisku oraz procesów wykorzystywanych przez ludzi w technice. Biorący udział w zmaganiach uczniowie konkurowali w kategoriach: zmysł przestrzenny, szacowanie wyniku obliczeń bez używania kalkulatora i zadaniu konstrukcyjnym, gdzie musieli wykazywać się umiejętnością logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz iście inżynierską intuicją.

Po zaciętej rywalizacji w 9. edycji konkursu „Czy byłbyś dobrym inżynierem?” zwyciężyła drużyna „Fulda” reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 z Gliwic. Drugie miejsce wywalczyli „Oszuści” z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Kędzierzyna Koźla, a trzecie „Bulwiaste sinusy” z katowickiego VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Jak przyznają organizatorzy wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością, wiedzą i nietuzinkowym podejściem do prawdziwie inżynierskich zadań. Członkowie drużyn, które wywalczyły miejsca na podium otrzymają 30 dodatkowych punktów preferencyjnych, które liczyć się będą podczas postępowania rekrutacyjnego na Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki. Wszystkie zespoły biorące udział w konkursie rywalizowały o atrakcyjne nagrody rzeczowe o wartości ponad 11 tys. zł.

Nad sprawnym przebiegiem konkursu, który patronatem objął rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, czuwało jury w składzie: dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki prof. Andrzej Szlęk, dr inż. Wioletta Przystaś oraz dr inż. Sławomir Dykas. Konkurs przygotował Arkadiusz Ryfa wraz z komitetem organizacyjnym – Wiolettą Przystaś, Edytą Melaniuk-Wolny, Grzegorzem Gałko, Piotrem Koperem oraz Wojciechem Koralem.

Wiadomość utworzona: 26 września 2016 08:45, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 26 września 2016 14:33, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN