29 sierpnia 2016
Profesor Politechniki Śląskiej zastępcą dyrektora NCBR

Profesor Aleksander Nawrat z Instytutu Automatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej został powołany na stanowisko zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ekspert w dziedzinie badań i rozwoju dla nauki, przemysłu zbrojeniowego oraz agencji rządowych otrzymał powołanie 26 sierpnia. Gratulujemy.

Prof. dr hab. inż. Aleksander Nawrat jest pracownikiem Politechniki Śląskiej, z którą związany jest od 1990 r., kiedy rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym na kierunku matematyka stosowana. Studia ukończył w 1994 r. i rozpoczął kolejny kierunek na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, który ukończył w roku 2000. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, które ukończył z wyróżnieniem w 2002 r. W 2010 r., po obronie pracy habilitacyjnej na temat metod autonomicznej kontroli bezzałogowych obiektów typu UAV, prof. Aleksander Nawrat otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, gdzie aktualnie pracuje w Instytucie Automatyki.

Profesor Aleksander Nawrat jest specjalistą w dziedzinie automatyki i robotyki w zakresie rozpoznania obrazowego, szczególnie w kontekście bezzałogowych obiektów latających, autorem i współautorem kilkunastu zgłoszeń patentowych, wzorów przemysłowych, ponad 170 prac i publikacji naukowych, a także recenzentem wielu renomowanych czasopism zagranicznych. Posiada doświadczenie zarówno naukowe, jak i biznesowe. Poza prowadzeniem zajęć dydaktycznych zajmował się m.in. komercjalizacją badań naukowych, wspierał rozwój startupów, a także zasiadał w zarządach firm prywatnych oraz spółek skarbu państwa. Jest laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych. Za swoją dotychczasową pracę uzyskał wiele odznaczeń państwowych, w tym Brązowy Krzyż Zasługi od Prezydenta RP oraz Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju od Ministra Obrony Narodowej.
Profesor Aleksander Nawrat brał udział i kierował kilkunastoma projektami badawczymi m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był też członkiem Rady NCBR oraz członkiem komisji ds. programów strategicznych. W 2015 r. otrzymał nominację profesorską od Prezydenta RP.

Wiadomość utworzona: 29 sierpnia 2016 10:53, autor: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>