3 sierpnia 2016
Student Politechniki Śląskiej zwycięzcą ThinkGoodMobility Challenge!

Artur Ząbczyk z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Student pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku mechatronika zaprojektował innowacyjny system, który optymalizuje ruch drogowy i pozwala odzyskiwać energię w pojazdach. Gratulujemy.

Zaprojektowany przez Artura Ząbczyka system MaRS (Management and Recovery System) to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania. Uzupełnieniem nagrodzonego w konkursie ThinkGoodMobility Challenge projektu jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. – Udział w konkursie ThinkGoodMobility Challenge daje mojemu pokoleniu szansę podzielenia się pomysłami na inteligentne i zrównoważone projekty, które pomogą rozwiązywać przyszłe problemy motoryzacji i będą miały pozytywny wpływ na środowisko oraz społeczeństwo – tłumaczy zwycięzca pierwszej edycji międzynarodowego konkursu. – Najważniejszym wnioskiem z udziału w ThinkGoodMobility Challenge jest dla mnie jako inżyniera to, że technologia i solidny plan biznesowy muszą być ze sobą ściśle związane. Jeżeli chcesz przekonać potencjalnych partnerów czy użytkowników, musisz zabrać ich w podróż – dodaje Artur Ząbczyk.

Praca studenta Politechniki Śląskiej została uznana za najlepszą spośród 73 nadesłanych na konkurs koncepcji. Wyróżnia się bowiem nie tylko zaawansowaniem pomysłu, ale także potencjałem wdrożeniowym. Artur Ząbczyk – wykorzystując istniejącą technologię – stworzył zintegrowany system, który może znacznie poprawić efektywność zarówno dla kierowcy, jak i środowiska. – System MaRS już za kilka lat może zmienić oblicze transportu w centrach miast, radykalnie ograniczając emisję i koszty, a także poprawiając jakość naszego życia – mówił Carlos Cipollitti, dyrektor generalny Centrum Innowacji firmy Goodyear w Luksemburgu, zasiadający w jury konkursu.

Łącznie do pierwszej edycji konkursu ThinkGoodMobility Challenge zgłoszone zostały 73 prace z całej Europy, które z założenia stanowić miały innowacyjne pomysły, jakie zrewolucjonizują przyszłość transportu i przyczynią się do rozwiązania problemów, takich jak: korki, łączność, zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo drogowe w 2025 roku. Zwycięski projekt wybrało jury, w skład którego weszli wykładowcy uniwersyteccy, innowatorzy w dziedzinie transportu oraz eksperci z branży. W nagrodę autor najlepszego rozwiązania uda się w podróż do Doliny Krzemowej. Raz jeszcze gratulujemy.

Wiadomość utworzona: 3 sierpnia 2016 14:25, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 3 sierpnia 2016 15:59, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN