19 lipca 2016
Studentki Wydziału Architektury laureatkami konkursu

Projekt Joanny Machery oraz Anny Toborek z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zajął II miejsce w krajowym etapie konkursu Isover Multi-Comfort House Students Contest 2016. Praca, której promotorem był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, reprezentowała również Polskę na tegorocznym międzynarodowym finale w Mińsku.

Nagrodzony projekt dotyczy zarówno zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Brześć na Białorusi. Koncepcja zakłada stworzenie funkcjonalnych budynków mieszkalnych o minimalnej kubaturze, dostosowanych do potrzeb użytkowników, z dostępem do prywatnych ogródków oraz wydzieloną przestrzenią wspólną. Cały kompleks obiektów jest energooszczędny oraz dostosowany do otoczenia.
Celem projektu było stworzenie koncepcji zrównoważonej architektury zabudowy mieszkaniowej i jednorodzinnej, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, regionalne oraz podejście w zakresie efektywności energetycznej miasta Brześć na Białorusi.

- Swoją pracę rozpoczęłyśmy od nawiązania kontaktu z mieszkańcami Brześcia za pomocą portalu społecznościowego. Aby dobrze zrozumieć ich potrzeby, zadałyśmy im pytania odnośnie jakości życia: z czego są zadowoleni i czego im brakuje. Analizując ich wypowiedzi, wyciągnęłyśmy wnioski, dzięki którym ukształtowałyśmy naszą koncepcję, tak aby zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Z rozmów wynikało, że dla ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych bardzo ważnym aspektem jest ich własny ogród z prywatną przestrzenią. Z kolei ludziom mieszkającym w bloku, których nie stać na utrzymanie własnego domu, brakuje prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Dlatego podczas kreowania zabudowy mieszkaniowej spróbowałyśmy spełnić oczekiwania mieszkańców i stworzyć minimalne, modularne jednostki mieszkalne nawiązujące do charakteru zabudowy jednorodzinnej. Cel osiągnęłyśmy dzięki nałożeniu typowych domków jednorodzinnych na bryłę bloku mieszkalnego – mówią laureatki konkursu.

Więcej informacji o konkursie i nagrodzonych pracach znajduje się na stronie portalu archinea.pl

Wiadomość utworzona: 19 lipca 2016 11:13, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 19 lipca 2016 11:46, wykonana przez: Paweł Doś