12 lipca 2016
Zmarł dr inż. Marian Kazek

9 lipca w wieku 65 lat zmarł śp. dr inż. Marian Kazek, wieloletni pracownik Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 13 lipca o godz. 13.00 w kościele pw. św. Antoniego przy ul. Bartosza Głowackiego 3 w Gliwicach. Bezpośrednio po nabożeństwie kondukt żałobny skieruje się na pobliski cmentarz.

Dr inż. Marian Kazek był wychowawcą młodzieży oraz wielu pokoleń inżynierów budownictwa, wybitnym inżynierem i naukowcem, specjalistą w dziedzinie konstrukcji metalowych oraz projektowania budowli na terenach górniczych.
Przez wiele lat uczestniczył w pracach naukowo-badawczych z zakresu budownictwa przemysłowego na terenach górniczych, czego efektem była między innymi Instrukcja ITB nr 332 „Projektowanie hal stalowych na terenach górniczych wraz z komentarzem i przykładami”, wydana w 1994 roku. Za to opracowanie uzyskał jako członek zespołu autorskiego nagrodę Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za publikacje naukowe i techniczne. Rezultaty wspomnianych prac stały się również podstawą do publikacji w „Inżynierii i Budownictwie”, a także na konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Dr inż. Marian Kazek był autorem licznych ekspertyz różnego typu konstrukcji stalowych, m.in. hal, zbiorników, kominów, estakad, wież oświetleniowych.
Przez wiele lat bardzo angażował się w pracę dydaktyczną, poświęcając studentom wiele czasu w trakcie wielogodzinnych konsultacji. Prowadził jako promotor kilka nagrodzonych prac dyplomowych. Był jednym ze współautorów skryptu uczelnianego, a następnie podręcznika pt. „Obliczanie Konstrukcji Stalowych Według PN-90/B-03200”, wydanego przez PWN.
Jego działalność dydaktyczna została uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Odznaką Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej.
Żegnamy wyjątkowego Człowieka, oddanego swojej pracy, życzliwego dla studentów i współpracowników, prawego i wrażliwego.

Wiadomość utworzona: 12 lipca 2016 10:37, autor: Paweł Doś
<listopad 2019>