8 czerwca 2016
Politechnika Śląska w rankingu szkół wyższych

Ukazał się najnowszy ranking szkół wyższych, ogłoszony przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Politechnika Śląska znalazła się w nim na 19. miejscu wśród wszystkich uczelni w Polsce i na 7. miejscu wśród uczelni technicznych. Natomiast kierunek inżynieria środowiska okazał się najlepszy w Polsce!

Na ranking szkół wyższych składają się w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różnorodność polskich uczelni. Są to: ranking uczelni akademickich, ranking uczelni niepublicznych magisterskich, ranking państwowych wyższych szkół zawodowych, a także ranking kierunków studiów.
W uwzględniającym Politechnikę Śląską ogólnopolskim rankingu uczelni akademickich nasza uczelnia zajęła 19. miejsce, awansując o 3 pozycje w porównaniu z edycją ubiegłoroczną. W zestawieniu uczelni technicznych Politechnika Śląska obroniła natomiast pozycję sprzed roku, zajmując ponownie 7. miejsce.

W poszczególnych grupach kryteriów nasza uczelnia zajęła następujące lokaty wśród wszystkich uczelni w Polsce:
- prestiż wśród pracodawców – 7. miejsce
- prestiż według kadry akademickiej – 13. miejsce
- innowacyjność – 16. miejsce
- potencjał naukowy – 21. miejsce
- umiędzynarodowienie – 28. miejsce
- efektywność naukowa – 31. miejsce
- publikacje naukowe w latach 2011-2015 – 41. miejsce.

Na uwagę zasługują również miejsca, jakie zajęły kierunki prowadzone na Politechnice Śląskiej w rankingu kierunków studiów, obejmującym w tym roku 47 głównych kierunków lub grup kierunków studiów.
Na 1. miejscu w swojej grupie znalazł się kierunek inżynieria środowiska prowadzony na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Pozostałymi kierunkami, które znalazły się w pierwszej piątce w swoich grupach, są:
- architektura i urbanistyka – 4. miejsce
- elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym – 4. miejsce
- budownictwo – 5. miejsce
- energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki – 5. miejsce.

W rankingu szkół wyższych ocenie zostało poddanych 315 uczelni. Nad prawidłowością sporządzania zestawienia czuwała kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Wiadomość utworzona: 8 czerwca 2016 13:05, autor: Paweł Doś
Ostatnia modyfikacja: 8 czerwca 2016 13:09, wykonana przez: Paweł Doś