3 czerwca 2016
3 x NAJ! Most studentów Politechniki Śląskiej najbardziej estetyczny, oryginalny i ekonomiczny

Drużyna „Steel Eagle” z Wydziału Budownictwa zdobyła drugie miejsce w I Skandynawskim Konkursie Mostów Stalowych BRICO 2016, który odbył się w Tallinnie w Estonii. Reprezentacja Politechniki Śląskiej wywalczyła też najwyższe laury w kategoriach estetyka i oryginalność oraz ekonomia konstrukcji. Gratulujemy.

W międzynarodowym konkursie „BRICO 2016 – The 1st Nordic Steel Bridge Competition”, który odbył się na Politechnice Tallińskiej, rywalizowało osiem drużyn z Estonii, Chorwacji, Łotwy i z Polski. Politechnikę Śląską reprezentował zespół „Steel Eagle” w składzie: Karol Szczotka, Dawid Dyrcz, Mateusz Duda i Marcin Matyl. Przed gliwiczanami, podobnie jak przed pozostałymi uczestnikami konkursu, postawiono niełatwe zadanie. W określonym regulaminem czasie musieli zaprojektować i wykonać stalową konstrukcję zoptymalizowaną pod względem masy i sztywności mierzonej wielkością ugięcia. Zabronione było używanie lin, kabli czy elementów sprężających. Nie było też wolno sprężać mostu.
Inspirację finalnej koncepcji zaproponowanej przez „Steel Eagle” stanowiły bramownice na oznakowanie drogowe. Pomysł i jego wykonanie okazały się na tyle dobre i mocne, że pozwoliły drużynie z Gliwic na zdobycie drugiego miejsca w klasyfikacji ogólnej konkursu. Dodatkowo jury składające się z organizatorów i zaproszonych gości z Politechniki Tallińskiej, zarówno inżynierów budownictwa, jak i architektów, oceniało estetykę i oryginalność konstrukcji. W tej kategorii zaprojektowany i wykonany przez studentów Politechniki Śląskiej most zdobył pierwsze miejsce. Politechniczną konstrukcję najwyżej oceniono również w kategorii „ekonomia konstrukcji”, w której liczył się czas montażu. Serdecznie gratulujemy zdolnym studentom budownictwa, którzy należą do działającego przy Katedrze Teorii Konstrukcji Budowlanych koła naukowego Future Structural Analyses, oraz ich opiekunowi naukowemu prof. Ryszardowi Walentyńskiemu.

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2016 09:06, autor: Agnieszka Moszczyńska