1 czerwca 2016
Betonowy kajak z Gliwic najlepszy!

Studenci z Koła Naukowego Concrete działającego przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej zdobyli puchar za najlepszy design w tegorocznej edycji międzynarodowych regat kajaków betonowych BETONKANORACE 2016. Gratulujemy.

Reprezentacja Politechniki Śląskiej już po raz brała udział w odbywających się w Holandii zawodach betonowych kajaków BETONKANORACE. Tegoroczna, zorganizowana w Arnhem edycja trwała od 27 maja do 29 maja. Warunkiem udziału w konkursie, podobnie jak w latach ubiegłych, było skonstruowanie i wykonanie betonowego kajaka w Polsce, co wiązało się m.in. ze stworzeniem odpowiedniej mieszanki betonowej, opracowaniem stosownego kształtu formy, rodzaju deskowania, a także wykonaniem zbrojenia elementu. Do Holandii wraz z „Hornetem”, czyli szerszeniem, bo taki przydomek nadano politechnicznej konstrukcji, pojechało 9 członków działającego przy Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych Wydziału Budownictwa Koła Naukowego Concrete. Wybrana spośród nich reprezentacja wzięła udział w zawodach na najszybszy kajak, w których załogi ścigały się na dystansach 50, 100 i 200 metrów w drużynach damskich, męskich i mieszanych. W międzynarodowych regatach wzięło łącznie udział 30 załóg, które musiały wykazać się nie tylko wiedzą technologiczną, ale również siłą fizyczną, wyobraźnią, a przy okazji poczuciem humoru. Mimo sporej konkurencji zarówno ze strony holenderskich, niemieckich, jak i innych polskich zespołów, ekipie naszej uczelni udało się wywalczyć pierwsze miejsce i puchar za najbardziej kreatywny projekt. „Hornet”, który ostatecznie zdecydowanie bardziej przypominał rekina, był jedyną konstrukcją zbudowaną w technologii płyt, gdzie liczyła się przede wszystkim jakość wykonania. Drużyna z Politechniki Śląskiej zajęła również szóste miejsce w wyścigu na 100 metrów, czym udowodniła, że dzięki wiedzy i wyobraźni przyszłych inżynierów pływający, betonowy kajak nie jest czymś nieosiągalnym.

W zawodach, m.in. dzięki wsparciu sponsorów: Łaziskom Górnym i firmie Mapei, udział wzięli przedstawiciele KN Concrete Politechniki Śląskiej w składzie: Monika Kupny, Sonia Pacha, Kamil Kubat, Paweł Wojtek, Aleksander Sokal, Łukasz Lempart, Patryk Szwan, Maciek Juśkiewicz i Łukasz Wojciuch. Gratulujemy.

Wiadomość utworzona: 1 czerwca 2016 11:22, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 1 czerwca 2016 11:23, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>
PnWtŚrCzPtSoN