30 marca 2016
Dzień Sierpińskiego na Politechnice Śląskiej

Dzień Sierpińskiego odbędzie się na Politechnice Śląskiej w najbliższą sobotę. W ramach wydarzenia, będącego częścią międzynarodowego projektu Sierpinski Carpet Project, zbudowany zostanie m.in. jeden z najsłynniejszych fraktali – Dywan Sierpińskiego. Zapraszamy do udziału w imprezie, która odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym i Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej między 11.00 a 17.00.

Sierpinski Carpet Project to zapoczątkowany w 2014 roku międzynarodowy projekt, którego celem jest promocja matematyki i geometrii fraktalnej. Obecnie przedsięwzięcie zrzesza ponad 40 tysięcy dzieci z ponad 40 krajów na całym świecie. Polska edycja projektu koordynowana jest przez dr hab. inż. Andrzeja Katunina z Wydziału Mechanicznego Technologicznego wraz z zespołem.

Podczas Dnia Sierpińskiego na Politechnice Śląskiej powstanie m.in. Dywan Sierpińskiego. Powstawanie jednego z najsłynniejszych fraktali będzie można obserwować z trybun hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej, zlokalizowanej przy ul. Kaszubskiej 28 w Gliwicach. Następnie odwiedzający będą mieli okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle nowo powstałego „dywanu”. Wydarzeniu towarzyszyć będą:
  • 11.00 wykład „Dywan bez powierzchni” oraz wręczenie dyplomów uczestnikom polskiej edycji Sierpinski Carpet Project – dr hab. inż. Andrzej Katunin, prof. José Luis Rodríguez Blancas, przedstawiciel władz Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
  • 12.30-14.30 minifestiwal fraktalny:
    • wystawa i warsztaty „Fraktale i origami” – Joanna Sobczyk i Elżbieta Mordasewicz z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 w Warszawie
    • wystawa „Fraktalowy zawrót głowy” – dr hab. inż. Andrzej Katunin, członkowie SKN Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice
    • pokazy „Fraktale z życia wzięte” – mgr inż. Angelika Wronkowicz, członkowie SKN Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice
    • fraktalne eksperymenty chemiczne – mgr inż. Katarzyna Krukiewicz,

które odbędą się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach. Na wszystkie wydarzenia w ramach Dnia Sierpińskiego wstęp wolny. Zachęcamy do udziału.

Wiadomość utworzona: 30 marca 2016 11:18, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 30 marca 2016 11:19, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska